mobile
REKLAMA

Nie przychodzą. Nie odwołują. Mieszkańcy Mazowsza zapominają o odwoływaniu wizyt lekarskich

Tylko w ubiegłym roku w całym kraju Polacy otrzymali blisko 12 milionów SMS-ów przypominających o wizycie lekarskiej. Niestety wciąż duża liczba, bo aż 1,3 miliona wizyt przepadła, bo pacjenci nie przyszli na wizytę i jej wcześniej nie odwołali. Na Mazowszu jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia najwięcej świadczeń przepadło z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu

NKK
Nie przychodzą. Nie odwołują. Mieszkańcy Mazowsza zapominają o odwoływaniu wizyt lekarskich

W rozmowach wielu Polaków pojawia się kwestia tzw. długich kolejek do lekarzy specjalistów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest z pewnością wiele, jednak nie raz wielu Polaków samych dokłada do tego cegiełkę. Jak podał Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w ubiegły roku Polacy nie stawili się na 1,3 miliona umówionych wizyt lekarskich. I to pomimo tego, że NFZ wysyła na cztery dni przed wizytą sms z przypomnieniem o niej. – W treści podajemy informacje o świadczeniu, terminie wizyty, i co ważne, również numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić, aby odwołać wizytę – wylicza Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w NFZ.

Warunkiem otrzymania takiego sms-a, jest podanie podczas rejestracji swojego numeru telefonu komórkowego.

Najwięcej, bo ponad 420 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii – podkreśla Paweł Florek.

Pomimo tego, że liczby te wciąż wydają się wysokie w porównaniu z ubiegłymi latami widoczny jest spadek nieodwołanych wizyt o około 100 tys.

Jak sytuacja wygląda w województwie mazowieckim?

- W przypadku Mazowsza w ubiegłym roku przepadło najwięcej świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchuinformuje Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Pacjentom udzielono 430 tys. świadczeń, 54 tys. pacjentów zrezygnowało ze świadczenia informując o tym świadczeniodawcę, 65 tys. po prostu nie przyszło na umówioną wizytędodaje.

 

Jednak na czele stawki w naszym województwie jest fizjoterapia ambulatoryjna. - W naszym województwie w 2023 r. wykonano 361 tys. świadczeń z tego zakresu. Aż 37 tys. pacjentów poinformowało o rezygnacji ze świadczenia, a 26 tys. nie stawiło się u lekarza – mówi Piotr Kalinowski.

 

Warto pamiętać, że rezygnacja z wizyty jest szansą dla innego pacjenta na skorzystanie ze zwolnionego terminu. Niekiedy na taki termin trzeba czekać bardzo długo, a czasem wystarczy jeden telefon z informacją o odwołaniu, aby dać możliwość innej osobie na szybszy powrót do zdrowia.

 

 

 

 

fot. Darko Stojanovic z Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda