Nowa sygnalizacja i bezpieczniejsze skrzyżowania: Zmiany na Żelaznej i Chmielnej
Warszawski program poprawy bezpieczeństwa pieszych wkracza w kolejną fazę dzięki ogłoszeniu przetargu na budowę świateł u zbiegu ulic Żelaznej i Chmielnej. Inwestycja ta ma na celu wyeliminowanie zagrożeń na przejściach, które w profesjonalnych audytach otrzymały najniższe możliwe noty
Decyzja o montażu sygnalizacji wynika bezpośrednio z wyników kontroli bezpieczeństwa, w której zebry na południowej stronie skrzyżowania oceniono na 0 w skali od 0 do 5. Obecnie piesi muszą tam pokonywać cztery pasy ruchu przy dużym natężeniu pojazdów, które w ubiegłym roku wynosiło średnio 16 tysięcy aut na dobę. Audytorzy wskazali, że kierowcy na tym odcinku często przekraczają dopuszczalną prędkość oraz wykonują niedozwolone manewry wyprzedzania bezpośrednio na przejściach dla pieszych.
– Na oferty czekamy do 25 marca. Następnie przyjrzymy im się i wybierzemy najlepszą. Po podpisaniu umowy wybrany wykonawca będzie miał 120 dni na budowę nowych świateł – przekazuje ZDM w komunikacie.
Projekt nie ogranicza się jedynie do postawienia masztów z sygnalizatorami, ale zakłada głęboką reorganizację ruchu w najbliższej okolicy. Na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Chmielnej pojawi się wydzielony pas do skrętu w lewo, co usprawni przejazd i podniesie poziom bezpieczeństwa. Równocześnie metamorfozę przejdzie zbieg ulic Żelaznej i Złotej, gdzie ogromna powierzchnia asfaltu, licząca blisko 1500 metrów kwadratowych, zostanie lepiej zagospodarowana.
– Nie ma potrzeby, by to skrzyżowanie zajmowało tyle miejsca. Przeskalowaną jezdnię wykorzystamy na wyznaczenie lewoskrętów w każdej relacji. Zwęzimy także każdy wlot skrzyżowania – dodaje ZDM.
Ważnym elementem inwestycji jest również wprowadzenie nowej zieleni w miejscu usuniętego betonu i asfaltu. Na przebudowywanym obszarze ogrodnicy posadzą trzy klony oraz niemal półtora tysiąca krzewów, co poprawi estetykę tej części miasta. Działania te wpisują się w szerszą strategię miasta, które tylko w zeszłym roku zmodernizowało blisko 120 przejść dla pieszych i stale buduje nowe sygnalizacje, jak choćby te powstające obecnie na Bemowie czy planowane na ulicach Wysockiego, Krasińskiego i Leszno.

















![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Świętuj z nami Światowy Dzień Książki i wygraj książkową niespodziankę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/a1fbe74e785d649c7951ebdf1f63382a0b2f4bc1.jpeg)
![[KONKURS] Świętuj z nami Światowy Dzień Książki i wygraj książkową niespodziankę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/23cd0e987135141bbd4fe12fbfa88745421790ac.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj wejściówki na spektakl "Przekręt (nie) doskonały. Kto widział Pannę Flint?" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/30aebe7f831e19f22dd84b53a78c5ae6ca49ccc7.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Wygraj dobrą książkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/6f50cda6bdd00ea6de42fea32aa434b94a225901.jpeg)















