mobile
REKLAMA

Nowy mural na Żoliborzu

W nowej odsłonie warszawskiego osiedla Żoliborz Artystyczny powstała praca z dziedziny street artu – mural ścienny portretujący Zygmunta Hübnera, wybitnego polskiego twórcę teatralnego i filmowego. Wielkoformatowa praca artystki Olgi Wolniak-Dominik, kuratorki Żoliborza Artystycznego znajduje się na elewacji budynku przy powstającej ulicy Zygmunta Hübnera. Osiedle realizowane jest przez Dom Development - największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce.

Informacja prasowa/fot. materiały prasowe
Nowy mural na Żoliborzu

Nowa odsłona Żoliborza Artystycznego (pomiędzy ulicami Powązkowską i Przasnyską w Warszawie), której budowa trwa od 2018 roku, powstaje vis-a-vis zrealizowanego już osiedla, znanego oraz wielokrotnie nagradzanego za unikalną architekturę i koncepcję wpisującą się w styl warszawskiego Żoliborza. Mural poświęcony pamięci Zygmunta Hübnera – patrona jednej z osiedlowych ulic, jest pierwszym dziełem powstałym na terenie nowej inwestycji. 

Mural jest kontynuacją konceptu zakładającego tworzenie kolekcji sztuki na terenie warszawskiego osiedla Żoliborz Artystyczny, wyróżniającego się artystycznym charakterem, ogólnodostępnymi przestrzeniami, dzięki którym kilkadziesiąt prac oraz przyjazna osiedlowa przestrzeń są dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Dotychczas w I odsłonie inwestycji - obok wielu innych dzieł takich jak m.in.: rzeźby, instalacje czy malowidła - stworzono 6 murali wykonanych w technice malowanej, ceramicznej w formie mozaiki czy też z wykorzystaniem szkła. Upamiętniają one znanych artystów tworzących na warszawskim Żoliborzu m.in. Jerzego Ficowskiego,  Hilarego Krzysztofiaka, Zofię Nasierowską, Monikę Piwowarską czy Jerzego Kawalerowicza. 

- Liczne prace artystów na terenie Żoliborza Artystycznego stały się znakiem rozpoznawczym tej części miasta, wielokrotnie odwiedzanej m.in. przez architektów i mieszkańców Warszawy. Kolekcja wszystkich tych prac jest częścią zbiorów Fundacji Dom Development City Art, promującej sztukę miejską. Mural Zygmunta Hübnera jest inauguracją serii prac artystycznych, które będziemy tworzyć w nowej odsłonie popularnej warszawskiej inwestycji. Lekka nowoczesna forma dzieła, nawiązanie do historii słynnego polskiego twórcy, kiedyś mieszkańca Żoliborza, tworzą ciekawe połączenie współczesnego designu z tradycją. Sztuka poza funkcją estetyczną wyzwala w mieszkańcach często bardzo pozytywne zachowania, m.in. ciekawość i wrażliwość, ale także skłania do kontaktu i sąsiedzkich rozmów – mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Grupy Dom Development i Prezes Fundacji Dom Development City Art.

- Idea utworzenia muralu upamiętniającego Zygmunta Hübnera zaciekawiła nas i była impulsem do bliższego poznania Żoliborza Artystycznego. Dla Fundacji i ludzi, którzy go znali ważne jest, by kolejne pokolenia pamiętały Zygmunta Hübnera nie tylko jako wybitnego artystę, erudytę o nieprawdopodobnym intelekcie, ale także by były ciekawe jego sposobu myślenia. Dla Zygmunta Hübnera teatr był najważniejszym środkiem komunikacji społecznej, miał informować, ciekawić, wtrącać się w rzeczywistość, ale także bawić. Mam nadzieję, że mural i miejsca poświęcone jego pamięci na terenie osiedla będą także inspiracją do dialogu i integracji – mówi Jan Buchwald, Prezes Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera.

Zygmunt Hübner (1930-1989) – polski reżyser, aktor, pisarz, pedagog. Był wybitnym dyrektorem kilku polskich  teatrów: Teatru Wybrzeże, Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu oraz Teatru Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie. Reżyserował w teatrze, zrealizował także ponad 30 spektakli telewizyjnych, także kilka filmów.  Jako aktor występował w teatrze, filmie i telewizji. Był autorem sztuk teatralnych, scenariuszy, książek z dziedziny sztuki teatru, uprawiał felietonistykę. Przez wiele lat był wykładowcą, a od 1975 do 1981 roku dziekanem Wydziału Reżyserii w warszawskiej PWST. Do jego najsłynniejszych i wielokrotnie nagradzanych przedstawień teatralnych należały m.in. „Ulisses” wg Jamesa Joyce'a w Teatrze Wybrzeże, „Mizantrop” Moliera w Starym Teatrze oraz „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale'a Wassermana wg powieści Kena Kesey'a w Teatrze Powszechnym. Najsłynniejsza jego rola firmowa to major H. Sucharski w filmie Westerplatte (reż. S. Różewicz). 

W 25. rocznicę śmierci artysty jego uczniowie i współpracownicy powołali do życia Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera. Fundacja ustanowiła nagrodę "Człowiek Teatru", która po raz pierwszy została wręczona w marcu 2014 r. Fundacja podjęła także starania o nadanie jednej z ulic warszawskich imienia jej Patrona. I właśnie we współpracy z Dom Development starania te uwieńczone są sukcesem. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda