Odbiór odpadów wielkogabarytowych
Przypominamy zasady dotyczące odbioru odpadów wielkogabarytowych. To właściciel nieruchomości ustala miejsce odbioru. Odpady można zostawić nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru.
– Odpady wielkogabarytowe to takie, których rozmiary znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy odpadów komunalnych. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, przypominamy, że poza wskazanymi terminami ich odbioru, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe do tzw. PSZOK-ów czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Jak właściwie segregować odpady?
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy, przez odpady wielkogabarytowe rozumiane są m.in.: stare meble (także rozłożone na części) oraz wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, zabawki dużych rozmiarów.
Natomiast, do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego (np.: starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, remontowych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów, opon samochodowych.
Właściciel nieruchomości ustala z operatorem odbierającym odpady komunalne sposób odbioru odpadów komunalnych z miejsca gromadzenia odpadów. Ustalenia nie mogą naruszać przepisów o ruchu drogowym lub innych zasad bezpieczeństwa, obowiązujących podczas wykonywania usługi odbioru odpadów komunalnych.
Odpady wielkogabarytowe należy pozostawić luzem w wyznaczonym miejscach gromadzenia odpadów, nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru bądź w przeznaczonych do tego celu pojemnikach na okres nie dłuższy niż 24 godziny. Pojemniki są ustawiane przez podmiot odbierający odpady komunalne w wyznaczonych terminach.
Zadaniem administratora nieruchomości jest poinformowanie mieszkańców, gdzie znajduje się miejsce przeznaczone do gromadzenia odpadów wielkogabarytowych.
Harmonogramy
Odpady wielkogabarytowe powstające na terenie nieruchomości są odbierane w ramach zbiórek z miejsc gromadzenia odpadów komunalnych, zależnie od harmonogramu danego operatora z uwzględnieniem częstotliwości:
· z zabudowy jednorodzinnej – co trzy miesiące,
· z zabudowy wielolokalowej – co cztery tygodnie,
· z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, gdzie powstają odpady komunalne – co trzy miesiące.
Poza wskazanymi terminami odbioru odpadów wielkogabarytowych, mieszkaniec może bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dot. harmonogramów, rodzaju przyjmowanych odpadów Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Co z elektrośmieciami?
Zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny – który nie zalicza się do odpadów wielkogabarytowych można przekazać do PSZOK-ów lub oddać w czasie zbiórek, które mają miejsce w każdej dzielnicy Warszawy. Duży zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny tzw. elektroodpady, może zostać odebrany także bezpłatnie z domu. Harmonogramy oraz wykaz punktów zbiórek znajdują się na stronie www.czysta.um.warszawa.pl.
Zachęcamy mieszkańców, zarządców nieruchomości do pobierania i wydruku materiałów informacyjnych:
Plakat Jak segregować odpady komunalne od 2019 roku?
Ulotka Jak segregować odpady komunalne od 2019 roku?
Zachęcamy również do śledzenia porad w mediach społecznościowych: #RadyNaOdpady #SegregujNa5.
Źródło: UM Warszawa