ONICO Warszawa siatkarskim wicemistrzem Polski!

W trzecim meczu finału PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała ONICO Warszawa 3:1 i tym samym została mistrzem Polski. Srebrne medale za sezon 2018/2019 trafiły zaś do stolicy.

Po dwóch meczach finałowej rywalizacji ZAKSA prowadziła 2:0 po tym, jak w minioną sobotę wygrała po tie-breaku 3:2, a w środę pokonała ONICO na Torwarze 3:0. Stołeczni stali więc pod ścianą, bo musieli zwyciężyć, by pozostać w grze o złoto PlusLigi. Niestety bardzo ważne, trzecie spotkanie trzeba było zagrać na gorącym terenie, jakim zawsze dla przyjezdnych drużyn jest Hala Azoty.

Pierwszy set od samego początku był niezwykle wyrównany. Po podopiecznych Stephane’a Antigi nie widać było presji, ale niestety nie udawało się ustrzec błędów własnych. ZAKSA popełniała ich mniej i m.in. z tego powodu na pewnym etapie tej partii wyszła na trzypunktowe prowadzenie. Warszawianie jednak ani myśleli się poddawać. Znakomite zawody rozgrywał Maciej Muzaj, który kończył niemalże każdy atak. ONICO cały czas starało się wywierać presję na rywalach, ale niestety – podobnie, jak to było w środę w stolicy – w kluczowym momencie starcia więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy Andrei Gardiniego. Którzy dowieźli przewagę do końca seta wygrywając go 25:22.

Druga partia zaczęła się całkiem nieźle dla stołecznych, którzy weszli w buty ZAKSY z pierwszego starcia i tym razem to oni prowadzili grę, a jednocześnie co chwila odskakiwali na punkt czy dwa. Wciąż nie udawało się jednak mocniej zaznaczyć przewagi, a na domiar złego popełnialiśmy błędy – przede wszystkim w polu zagrywki. Tym razem zbyt dobrze nie funkcjonował też nasz blok, przez co trudno było wybić z rytmu dobrze atakujących gospodarzy, wśród których prym wiedli Sam Deroo i Łukasz Kaczmarek. Na szczęście sami kędzierzynianie nie prezentowali się rewelacyjnie i w drugiej połowie tego seta jasne się stało, że gospodarze są jak najbardziej do ogrania. W kluczowym momencie tym razem to nasi siatkarze byli skuteczniejsi i partię wygrali do 19. Tym samym zabawa zaczynała się od nowa.

Stołeczni najwyraźniej złapali wiatr w żagle, bo w trzecim secie znów to my dyktowaliśmy warunki, a ZAKSA musiała się niemalże rozpaczliwie bronić. Rozkręcił się Piotr Łukasik, który wcześniej prezentował się poniżej wysokiego poziomu, do którego przyzwyczaił. Jakby tego było mało, to kędzierzynianie popełniali wyjątkowo dużo błędów, a my wykorzystywaliśmy to z zimną krwią. Trener Gardini dwukrotnie prosił o czas, jednak przewaga warszawian rosła i w pewnym momencie osiągnęła nawet pięć punktów. Niestety od tamtego momentu gospodarze rzucili się do odrabiania strat i trzeba przyznać, że zrobili to niezwykle skutecznie, bo doprowadzili do remisu 21:21, a później wyszli nawet na prowadzenie. Końcówka więc znów obfitowała w gigantyczne emocje. Szczególnie, że długo żadna ze stron nie potrafiła skończyć swoich piłek meczowych. W końcu po zaciętej walce na przewagi udało się to ZAKSIE, która wygrała 32:30 i znacznie zbliżyła się do mistrzostwa Polski.

Stołeczni nie zamierzali poddać się bez walki, ale roztrwonienie wysokiego prowadzenia i ostatecznie porażka w tym bardzo emocjonującym trzecim secie odcisnęła swoje piętno. Nie tyle w grze naszej drużyny, która starała się utrzymywać poziom, ale przede wszystkim na dyspozycji kędzierzynian, którzy znaleźli się na fali i starali się to wykorzystać najlepiej, jak tylko potrafili. Niestety gdy złapali wiatr w żagle, byli nie do zatrzymania. ONICO próbowało jeszcze pokrzyżować szyki gospodarzom, ale ostatecznie to właśnie oni wygrali cały mecz 3:1, a tym samym zostali nowymi mistrzami Polski. MVP spotkania wybrano Rafała Szymurę.

Stołeczni przegrali w finale, ale całej drużynie należą się wielkie gratulacje. Mamy srebro PlusLigi! – Przed sezonem taki wynik bralibyśmy w ciemno – powiedział tuż po meczu Andrzej Wrona. I niech to będzie najlepszym podsumowaniem rozgrywek 2018/2019 w wykonaniu ONICO Warszawa.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3:1 (25:22, 19:25, 32:30, 25:19)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Benjamin Toniutti, Łukasz Kaczmarek, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Rafał Szymura, Sam Deroo, Paweł Zatorski, Aleksander Śliwka, Przemysław Stępień, Brandon Koppers.

ONICO Warszawa: Maciej Muzaj, Antoine Brizard, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona, Graham Vigrass, Nikołaj Penczew, Damian Wojtaszek, Mateusz Janikowski.

Źródło: informacja prasowa/Fot. Adrian Sawko/plusliga.pl