mobile

Ostatnie dni na zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego

Jeszcze tylko do północy 25 stycznia można zgłaszać projekty w 8. edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Dotychczas zrealizowaliśmy ponad 3,5 tys. pomysłów mieszkańców – czekamy na propozycje projektów, które wykonamy w 2022 roku. 

inf. prasowa
Ostatnie dni na zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego

Mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w m.st. Warszawie: – Dzięki budżetowi obywatelskiemu zarówno mieszkańcy, którzy zgłaszają swoje pomysły, jak i ci, którzy głosują na wybrane projekty, mają rzeczywisty udział w kreowaniu przestrzeni miasta. Do 25 stycznia czekamy na zgłoszenia projektów, które po ocenie merytorycznej i głosowaniu warszawiaków zrealizujemy w Warszawie w 2022 roku. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym na realizację budżetu obywatelskiego została przeznaczona kwota 0,5 proc. wydatków z ostatniego sprawozdania z wykonania budżetu i będzie to ponad 93,5 mln zł.

W poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy chętnie głosowali na projekty, dzięki którym w mieście m.in. przybywa zieleni, placów zabaw i boisk, ścieżek rowerowych i doświetlonych przejść dla pieszych.

Mam nadzieję, że przyszły rok będzie powrotem do normalności, która umożliwi nam spotkania z bliskimi, z sąsiadami - bo zwyczajnie brakuje nam siebie. Myślę, że doświadczenia pandemii mogą mieć wpływ na pomysły, które warszawiacy zgłoszą w budżecie. W Krakowie mieszkańcy wybrali np. projekty zakupu respiratorów czy testów na COVID-19 dla miejskich szpitali, maseczek ochronnych dla krakowian oraz przygotowania długofalowej strategii walki z chorobami zakaźnymi – dodaje Karolina Zdrodowska.

Jak zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?

Projekty w tej edycji budżetu obywatelskiego można zgłaszać do 25 stycznia (włącznie) do północy:

- internetowo przez stronę bo.um.warszawa.pl;
- papierowo - formularz papierowy można otrzymać w każdym urzędzie dzielnicy. Można go również pobrać ze strony 
twojbudzet.um.warszawa.pl i samodzielnie wydrukować.

Wypełniony formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami (w tym listą osób popierających projekt) należy złożyć osobiście w urzędzie dzielnicowym lub wysłać pocztą z dopiskiem „Budżet obywatelski".

 

Jeśli zgłaszamy papierowo:

- projekt dzielnicowy - formularz należy wysłać lub dostarczyć na adres urzędu dzielnicy, której dotyczy projekt;

- projekt ogólnomiejski - formularz należy wysłać lub dostarczyć do Centrum Komunikacji Społecznej, ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

 

Formularz musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 25 stycznia 2021 r. - decyduje data wpływu, a nie data wysłania.

Więcej informacji o etapie zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego znajduje się pod adresami:

https://bo.um.warszawa.pl/zglos-projekt

https://bo.um.warszawa.pl/site/faq

 

Budżet obywatelski zmienia Warszawę:

 

Doświetlenie przejść dla pieszych na Bielanach

Na przejściach dla pieszych na ulicy Bogusławskiego, przy skrzyżowaniu z Conrada, oraz przy skrzyżowaniu z Kwitnącą zamontowano oświetlenie LED.

To są ulice sąsiadujące z osiedlowymi blokami, więc często przechodzą tamtędy seniorzy wracający z zakupów czy rodzicie wracający z dziećmi ze szkoły lub przedszkola. Mieszkam w okolicy, często tamtędy przechodzę lub przejeżdżam samochodem i widzę jak poprawiło się bezpieczeństwo pieszych, ale też komfort kierowców, bo przechodnie są widoczni na przejściu – mówi mieszkaniec Chomiczówki.

 

Szafki na Agrykoli

Dwie biegaczki, które regularnie trenują na Agrykoli, potrzebowały miejsca, w którym mogłyby się przebrać i zostawić ubranie na zmianę. Zgłosiły do budżetu obywatelskiego pomysł, by w okolicy powstały ogólnodostępna przebieralnia i szafki na odzież. Inni mieszkańcy poparli go w głosowaniu, a miasto wcieliło ten projekt w życie. Powstały łącznie 32 szafki zamykane na kod - tak jak w walizkach. Między dwoma modułami skrytek umieszczona jest przebieralnia. Z urządzeń można korzystać nieodpłatnie. Biegacze, którzy licznie trenują w tej okolicy, chętnie korzystają z tego udogodnienia.

- Szafki są szczególnie fajne w zimie, żeby okrycia wierzchnie zostawić tam na czas biegania, a wracać do domu już w pełni ubranym – komentuje jeden z mieszkańców.

 

Trampoliny na bulwarach

Inspiracje do zgłoszenia pomysłów mogą być bardzo różne. Pani Kaja, która zgłosiła projekt trampolin na bulwarach, wpadła na ten pomysł po wycieczce do Kopenhagi, a samo zgłoszenie pomysłu nie zajęło jej zbyt wiele czasu. Dzięki niej z trampolin mogą korzystać wszyscy spacerujący bulwarami.

- Niedługo po powrocie do Polski usłyszałam, że mój kolega z pracy zgłaszał projekt do budżetu partycypacyjnego – opowiada autorka projektu. - To mnie natchnęło! Chociaż słyszałam już wcześniej o budżecie i głosowałam na różne projekty, nie wiedziałam, że zgłoszenie projektu jest takie proste. Kolega wszystko mi wytłumaczył i jeszcze tego samego dnia, w ostatni dzień składania wniosków, opisałam i zgłosiłam swój pomysł – dodaje.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda