Park im. Rydza-Śmigłego zyska świeże oblicze
Modernizacja fontanny, naprawa schodów, nawierzchni alejek i nowe ukwiecenia. Park marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego zyska nowe, świeże oblicze. Prace remontowe potrwają do końca listopada.
Park im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego jest jednym z największych (ok. 53 ha) i najmłodszych parków stolicy. To jedno z ulubionych miejsc sąsiedzkich spotkań na warszawskim Powiślu. Warszawscy ogrodnicy ze stołecznego Zarządu Zieleni rozpoczęli właśnie renowację zielonej przestrzeni. Oprócz bieżącej pielęgnacji roślin, sezonowego sadzenia kwiatów, w tym roku skupili się na naprawie ciągów komunikacyjnych – schodów i alejek.
Prace rozpoczęły się od uzupełnienia ubytków w nawierzchni wokół fontanny Kolorowej. Z kolei zespół fontann „Jutrzenka” zyska dwie nowe pompy, co usprawni ich funkcjonowanie. Wkrótce rozpocznie się także całkowity remont Alei Zgrupowania AK „Kryska”, gdzie pojawi się nowa, równa nawierzchnia, dostosowana do osób z niepełnosprawnościami. Będzie to największa inwestycja rewitalizacyjna w parku Rydza-Śmigłego - szacowany koszt to blisko 780 tys. złotych. Dodatkowo wyremontowane zostaną schody przy ul. Górnośląskiej i Prusa oraz barierki ochronne znajdujące się na tarasie widokowym. W planach jest również wyczyszczenie zabytkowych rzeźb.
Prace remontowe wiążą się z częściowym ograniczeniem dostępności poszczególnych skwerów. Aby warszawianki i warszawiacy mogli przez cały sezon korzystać z uroków parku, wyłączenia będą stopniowe. Całość remontu będzie kosztować blisko 1,3 mln złotych.
Warszawa dla zieleni
Zieleń jest jednym z czterech fundamentów Warszawskiego Planu dla Klimatu. Rośliny oczyszczają powietrze i magazynują wodę, obniżając jednocześnie temperaturę powietrza. By łagodzić zmiany klimatyczne na 43 ha w ciągu najbliższych trzech-czterech pojawi się 310 tys. nowych drzew. To m.in. działki przy ul. Podkowy, Kłodzkiej, okolice ul. Parowozowej na Białołęce i obrzeża osiedla Derby. Dodatkowo tej jesieni ogrodnicy posadzą 7 tys. przyulicznych drzew. Tereny zieleni są cały czas pielęgnowane – podlewane, nawożone a także napowietrzane. Obecnie trwają też prace nad Polityką Ochrony Drzew, w której będą spisane standardy zabezpieczenia roślin przed uszkodzeniami czy złamaniem.
Źródło: UM Wraszawa