mobile

Pierwsza część targowiska Zieleniak otwarta od lutego

Po długich negocjacjach z kupcami i żmudnej procedurze naboru, pierwsi kupcy i kupujący pojawią się na części targowiska od 1 lutego. Handel ruszy na dziedzińcu oraz w kilkunastu sklepach wokół dziedzińca. Środek hali czeka na uzgodnione z kupcami wygrodzenia poszczególnych stanowisk.

TAGI
Pierwsza część targowiska Zieleniak otwarta od lutego

Już wybór nazwy nowej hali przy ul. Grójeckiej poprzedziła dyskusja, czy wobec tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w tym miejscu podczas II wojny światowej, należy wracać do historycznej nazwy „Zieleniak”, która kojarzy się z bestialskim potraktowaniem przez okupantów ludności cywilnej. W finale nazwa pozostała, a na elewacji nowej hali, wybudowanej w miejscu dawnego bazaru, widnieje efektowny neon.

Tymczasem wyposażenie hali, którą po zakończeniu inwestycji dzielnica Ochota przejęła od inwestora – Zarządu Mienia m.st. Warszawy – wzbudziło sprzeciw kupców. Nie podobały się przede wszystkim kamienne lady i metalowe szafy, stanowiące zaplecze każdego stanowiska handlowego. Już sam fakt, że hala została podzielona na szeregi stanowisk, które nie mają żadnych wygrodzeń, kupcy uznali za przeszkodę uniemożliwiająca prowadzenie handlu i oświadczyli, że do tak urządzonej hali nie wejdą. Rozpoczęły się trudne negocjacje, zakończone ustaleniem, że stoiska na środku hali zostaną wyposażone w przegrody.

Jesienią można było przystąpić do żmudnej i długotrwałej procedury naboru chętnych do rozpoczęcia handlu na Zieleniaku. Zasady naboru bardzo precyzyjnie określone zostały z specjalnym Zarządzeniu Prezydenta m.st. Warszawy. Wynikają m.in. z ustaleń, które podjęto w momencie przenoszenia kupców na tymczasowe targowisko przy ul. Skorochód-Majewskiego, na czas inwestycji. Pierwszeństwo wyboru stanowisk w nowej hali miały osoby, które na bazarze u zbiegu Grójeckiej i Banacha pracują najdłużej. Wnioski o przyznanie konkretnych stanowisk lub pawilonów podlegały weryfikacji, a następnie przeprowadzono losowanie w obecności notariusza. Procedurę podzielono na trzy tury. Odrębnie odbywa się konkurs profilowany na pomieszczenia, które znajdują się w budynku Zieleniaka na I piętrze.

W poniedziałek, 1 lutego pojawią się pierwsi kupcy na dziedzińcu Zieleniaka, gdzie handel będzie prowadzony z samochodów. Otwartych zostanie także 13 sklepów wokół dziedzińca. Handel powraca zatem na swoje miejsce i wszyscy mają nadzieję, że mimo trudnych początków, będzie to tłumnie odwiedzane przez klientów targowisko, które szybko zyska dobrą renomę.  
 

Źródło: UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda