Pies w samochodzie
Upał może być groźny dla zdrowia i życia. Człowiek jakoś sobie radzi. Schowa się do cienia, napije wody. Ze zwierzętami jest gorzej. Te żyjące dziko znajdą wodę i ugaszą pragnienie. Będzie to woda ze stawu lub rzeki. Coraz częściej można spotkać miski z wodą wystawione przez ludzi. Korzystają z nich nie tylko bezpańskie psy czy dziko żyjące koty. Takie źródła wody chętnie odwiedzane są przez żyjące w mieście ptaki. Sprawa nie jest prosta w przypadku zwierząt zamkniętych w pomieszczeniach, bez dostępu do wody.
Kilka dni temu na ulicy Górczewskiej w upalny dzień mężczyzna wybił szybę w samochodzie by uratować zamkniętego w nim psa.Czy powienien to zrobić? Agnieszka Włodarska z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Polciji uważa, że gdy zagrożone jest życie należy reagować. Działamy wtedy w stanie wyższej konieczności. Warto wezwać wcześniej patrol policji. Nie można tutaj rozróżniać czyje życie ratujemy - czy będzie to dziecko zamknięte w samochodzie przez nierozważnego rodzica czy pies lub inne zwierzę - przez bezmyślnego właściciela.
Kiedy pies jest odwodniony? Odpowiedź na pytanie nie jest prosta. Odwodnienie zaczyna się bez wyraźnych oznak - powiedziała Emilia Liwocha, lekarz weterynarii. Gdy pies stoi lub leży a ma szeroko rozstawione przednie łapy - to jedna z oznak silnego odwodnienia. W ten sposób pies chce złapać jak najwięcej powietrza. Przy tej okazji szybko oddycha. Inną oznaką odwodnienia są zapadnięte oczy. Gdy złapiemy psa za kark i fałd skórny nie wraca szybko na swoje miejsce - to także jest objawem, że doszło do odwodnienia. Co możemy zrobić? Psa należy przenieść w zacienione miejsce i dać mu letnią wodę do picia. Nie wolno go oblewać zimna wodą gdyż może dojść do hipotermii. Powinnniśmy zabrać psa do weterynarza, tylko lekarz może ocenić stan odwodnienia zwierzęcia. Czasami konieczne jest podanie psu kroplówki. Bez zgody właściciela nie możmy jednak psa zabrać, gdyż to on musi wyrazić zgodę na leczenie.
Będąc właścicielem czworonoga warto pamiętać, że uchylenie szyb w samochodzie nie spowoduje gwałtownego obniżenia temperatury - warto więc zabrać psa ze sobą. Jeżeli nie możemy tego zrobić, lepiej żeby nasz ulubieniec pozostał w domu. Do przegrzania psiego organizmu i niebezpiecznego dla jego zdrowia odwodnienia może dojść nie tylko w pozostawionym na słońcu, zamkniętym samochodzie, ale także w domu. Warto uchylić okna i postawić więcej niż jedną miskę z wodą. Pies na pewno będzie nam wdzięczny za okazaną mu troskę.
Andrzej Sitko