Pilotażowy program montażu zbiorników na deszczówkę
Wolski ZGN zamontował na próbę pierwszy zbiornik na deszczówkę na terenie dzielnicy. Na wiosnę przyszłego roku na Woli pojawi się kolejnych 50 zbiorników retencyjnych.
Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon wzmożonych opadów. Realizując w sposób praktyczny zapisy proekologicznej „Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”, dokumentu przyjętego w tym roku przez Radę Miasta, ZGN Wola testuje wykorzystanie zbiorników na deszczówkę na terenie Woli. – Pierwszy z nich został zamontowany przy budynku na ul. Nowolipie 23B. Docelowo zbiorniki zostaną zamontowane zarówno w budynkach będących własnością miasta, jak i w budynkach zarządzanych przez wspólnoty z udziałem miasta – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. Jeżeli to proekologiczne rozwiązanie zda egzamin, to dzielnica planuje zamontowanie kolejnych pojemników na terenie całej Woli już na wiosnę przyszłego roku. – Rozpoczynamy od pilotażu, a wiosną, docelowo, chcemy zamontować 50 takich zbiorników. Serdecznie zachęcamy mieszkańców Woli do zgłaszania się do ZGN Wola w sprawie udostępnienia i montażu przy swoim budynku zbiornika na deszczówkę – zachęca Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola. – Szanujmy wodę, gdyż w dobie globalnego ocieplenia klimatu, staje się ona bezcenna – dodaje. Wolski ZGN przeznaczył na ten cel nieco ponad 13 tys. zł.
Retencja, czyli zatrzymywanie/gromadzenie wody, jest szczególnie ważna w miastach, gdzie istnieje wiele pełnych nieprzepuszczalnych przestrzeni pokrytych asfaltem, kostkami chodnikowymi oraz betonem. Pojemniki zbierające wodę deszczową pomagają dbać o środowisko ograniczając przesuszanie gruntów. Gromadzenie w nich deszczówki wpływa pozytywnie na różnorodność biologiczną miast. Woda deszczowa jest ponownie wykorzystywana, zmniejszając ilość ścieków odprowadzanych wprost do kanalizacji.
Źródło: UD Wola