mobile
REKLAMA

Podsumowanie 2023 roku

Sprzątanie jezdni, torowisk, przystanków, odśnieżanie i opróżnianie koszy – o porządek na warszawskich ulicach regularnie dba Zarząd Oczyszczania Miasta. W sumie ZOM ma pod opieką 1300 km dróg. W minionym roku posprzątał jezdnie 41 razy, a torowiska 94 razy

Informacja prasowa
Podsumowanie 2023 roku

Każda z ulic przynajmniej raz w tygodniu jest czyszczona na mokro. Z nawierzchni usuwane są śmieci, piasek i inne zanieczyszczenia, a jesienią – liście i błoto, które stwarzają ryzyko poślizgu. Zamiatarki i zmywarki podczas każdych porządków używają wody, co pozwala na ograniczenie wzbijania się pyłów i pozytywnie wpływa na jakość powietrza. Systematycznie czyszczone są także torowiska tramwajowe.

– Regularne sprzątanie ulic na mokro przynosi mieszkańcom tak dużego miasta, jakim jest stolica, korzyści na wielu poziomach. Przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ponadto ogranicza zanieczyszczenie powietrza, czyli pozytywnie wpływa na zdrowie warszawianek i warszawiaków. I co oczywiste podnosi estetykę przestrzeni publicznej – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Systematycznie i elastycznie

Porządki odbywają się według ustalonych harmonogramów, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, zimą. W 2023 r., gdy przez całą dobę utrzymywały się dodatnie temperatury, jezdnie były czyszczone również w styczniu i w grudniu.

To, kiedy zamiatarki i zmywarki wyjeżdżają na ulice podlegające ZOM, mieszkańcy mogą sprawdzić w kalendarzu sprzątania dostępnym na stronie Zarządu Oczyszczania Miasta. Ten harmonogram jest również elastycznie dopasowywany do pogody – prace nie odbywają się w czasie ulewnych deszczy.

Wodny recykling

W 2023 r. ZOM już kolejny raz współpracował z miejskimi pływalniami i wodę, spuszczaną z basenów podczas wakacyjnych przerw technicznych, wykorzystywał do sprzątania miasta. Od czerwca do września ponownie użył 2,5 mln wody, pobranej z 10 ośrodków sportowych, która zapełniła łącznie 270 pojazdów służb oczyszczania. Akcja jest prowadzona od trzech lat, a drugie życie zyskało w niej łącznie 9 mln litrów wody.

fot.pixabay

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda