mobile
REKLAMA

Potrawy Wawy, czyli kulinarna rubryka Jędrzeja Marka Cichockiego. Odcinek drugi: buraczki po warszawsku

Mój dziadek zwykł mawiać: znaleźć skwarkę w buraczkach to tak samo, jak 50 złotych na ulicy. Dziadek, rocznik 1934, chłopak z Woli. Przed wojną, w jej trakcie i po niej buraki stanowiły główną część diety rodziny dziadka – rosły wraz z innymi warzywami w ogrodzie jego rodzinnego domu, mniej więcej na terenie dzisiejszego miejsca przygotowywanego pod stację metra Chrzanów

Jędrzej Cichocki
Potrawy Wawy, czyli kulinarna rubryka Jędrzeja Marka Cichockiego. Odcinek drugi: buraczki po warszawsku

Buraki w połączeniu z innymi równie powszechnymi składnikami, niektórymi również własnej przydomowej uprawy, razem odpowiednio przyrządzonymi, stawały się wyjątkowo sycącą potrawą. Nawet jeżeli nam się nie poszczęści i na czerwonym bruku nie trafimy na buraczkową walutę i jej odpowiednik 50 złotych, czyli skwarkę, warto spróbować tego przepisu.

Składniki (na cztery porcje, jako dodatek do obiadu):

- Trzy buraki

- Cztery łyżeczki chrzanu

- Połówka cytryny

- Jedno jabłko

- Szczypta soli i pieprzu

- Dwa plasterki słoniny

- Łyżka mąki pszennej

Przepis:

Buraki wpierw trzeba umyć, następnie zalać w garnku zimną wodą i uzbroić się w cierpliwość. Musimy gotować je przez godzinę. Gdy ta już minie, obieramy je i ścieramy na tarce. Tak samo robimy z jabłkiem, które również wcześniej pozbawiamy skórki. Kroimy słoninę na drobne części. Przygotowujemy patelnię, na którą wrzucamy mięso i czekamy, aż wytopi się tłuszcz. Wsypujemy mąkę, smażymy, aż nabierze złocistego koloru. Dodajemy starte buraki i jabłko, a po chwili pozostałe składniki: chrzan, sól i pieprz. Wyciskamy sok z cytryny. Zalecam zadbać o symbiozę siły mięśni w ręce ze swoimi upodobaniami kwaśnych smaków. Wszystko mieszamy i smażymy około 3-4 minuty. Tak przygotowane buraczki będę idealnie pasować, jako dodatek do obiadu. Smacznego!

foto.Jędrzej Cichocki

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda