mobile
REKLAMA

Profil kierowcy zawodowego- dowiedz się więcej

Nowością, która pojawiła się w ostatnich latach w polskim transporcie, jest Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Jest to elektroniczny dokument, który regularnie jest aktualizowany i zawiera istotne informacje dotyczące kierowcy, takie jak jego kwalifikacje zawodowe oraz wyniki badań. Wprowadzenie Profilu Kierowcy Zawodowego nastąpiło 6 kwietnia 2022 roku w ramach zmian w ustawie o transporcie drogowym. Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć własny Profil Kierowcy Zawodowego, ten artykuł zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat ceny, przepisów oraz wymaganych dokumentów. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą lekturą!

Artykuł sponsorowany
Profil kierowcy zawodowego- dowiedz się więcej

Wymagane dokumenty

Aby otrzymać Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ), konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Wymagane dokumenty to: aktualnie posiadane prawo jazdy, dokument tożsamości (takie jak dowód osobisty, paszport lub karta pobytu), orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy jako kierowca, oraz badania psychologiczne, które również muszą stwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania tej profesji. Dodatkowo, konieczne jest dostarczenie kolorowego zdjęcia, podobnego do tego używanego do prawa jazdy.

Aby utworzyć Profil Zawodowy Kierowcy, potrzebne są również dodatkowe dokumenty. Należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy oraz dostarczyć kopię świadectwa kwalifikacji zawodowej (czy to kwalifikacji wstępnej, czy przyspieszonej), kopię karty kwalifikacji lub prawa jazdy z kodem 95, oraz udokumentować opłatę za wydanie prawa jazdy.

Warto zaznaczyć, że istnieją pewne wyjątki od powyższych wymagań. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii D, D1+E oraz D+1, które zostało wydane przed 10 września 2008 roku, lub prawo jazdy kategorii C, C1, C1+E i C+E, które zostało wydane po 10 września 2009 roku, są zwolnione z niektórych dokumentów.

Jak założyć PKZ?

Aby założyć Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ), istnieje kilka możliwości. Ważne jest złożenie dokumentów przed rozpoczęciem kursów, zarówno kwalifikacji wstępnej, jak i szkoleń okresowych. Znając już niezbędne dokumenty, pozostaje pytanie, gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek. Istnieją trzy opcje do wyboru: można to zrobić osobiście, rejestrując się w lokalnym Wydziale Komunikacji, wysłać wymagane dokumenty na adres urzędu lub skorzystać z możliwości utworzenia Profilu Kierowcy Zawodowego przez Internet.

Po sprawdzeniu dokumentów, numer PKZ kierowcy zostaje przekazany do wybranego ośrodka szkoleniowego. Po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego, następuje wymiana prawa jazdy, gdzie kod 95 zostanie wpisany w rubryce 12 dokumentu. Zwykle numer PKZ powinien zostać wydany w ciągu dwóch dni roboczych od daty złożenia wniosku.

Ile kosztuje PKZ?

Założenie Profilu Kierowcy Zawodowego nie wiąże się z opłatami skarbowymi. Jednak konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 100,50 zł związanej z wymianą prawa jazdy, w które zostanie wpisany kod 95. To jest jedyna opłata związana z procesem tworzenia Profilu Kierowcy Zawodowego.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://inelo.pl/profil-kierowcy-zawodowego/.

I

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda