mobile
REKLAMA

Rehabilitacja na świeżym powietrzu

W końcu rehabilitacja poprzez zabawę będzie możliwa również na świeżym powietrzu, poza szkolnymi murami. Na Ursynowie przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 powstanie plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

TAGI
Rehabilitacja na świeżym powietrzu

Do przedszkola przy ulicy Teligi uczęszczają dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym, zaburzeniami rozwoju mowy, chorobami genetycznymi, z zespołem Downa, upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Zajęcia prowadzone są przez psychologów, logopedów, rehabilitantów i terapeutę integracji sensorycznej. Od dłuższego czasu w głowach rodziców i kadry pracującej w przedszkolu rodziła się idea stworzenia przestrzeni do rehabilitacji na świeżym powietrzu. Teraz pomysł ten ujrzy światło dzienne.

Projekt placu zabaw powstawał przy udziale rodziców, rehabilitantów, nauczycieli, terapeutów oraz specjalistów od integracji sensorycznej.

Środek placu zabaw zostanie wyłożony miękką nawierzchnią bezpieczną. Znajdą się tutaj różne zabawki, takie jak: bocianie gniazdo, równoważnie do ćwiczeń, domek z ruchomymi mostkami i ścianka wspinaczkowa. Poza nimi pojawią się urządzenia pobudzające słuch, usprawniające małą i dużą motorykę, zjeżdżalnie, tyrolka oraz karuzela typu dysk, na której można położyć dziecko niepełnosprawne. Powstanie również labirynt z imitacją dźwięków miasta, czyli m. in. takich, które wydawane są przez autobusy czy metro. Pozwoli to dzieciom oswoić się z miejskim chaosem i przygotuje je do poruszania się po ruchliwym mieście.

Cały plac zabaw będzie utrzymany w spokojnej tonacji kolorystycznej, z dominacją koloru niebieskiego, zielonego i brązowego. Agresywne, jaskrawe barwy – przede wszystkim czerwony – rozpraszają i źle wpływają na dzieci z autyzmem.

Podczas powstawania koncepcji placu zabaw powrócił również problem integracji dzieci z przedszkola specjalnego z tymi uczącymi się w placówce integracyjnej. Mimo, iż dzieci uczą się w tym samym budynku, place zabaw obu placówek dzieli płot. W związku z tym powstał pomysł rozwiązania tej sytuacji przez zamontowanie furtki.

-Pozwoli na połączenie dwóch placów. Nadal będą oddzielone z przyczyn formalnych, ale w godzinach funkcjonowania przedszkola będzie można przechodzić z jednego do drugiego - mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa. Dodaje również, że jest duża szansa na otwarcie nowego placu zabaw już w przyszłym roku szkolny.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda