mobile

Reprywatyzacja - nowy rozdział

Zespół ds. minimalizowania negatywnych skutków roszczeń dekretowych powołany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego już działa. We wtorek, 29 października odbyło się pierwsze posiedzenie, na którym zajęto się problemami wynikającymi z roszczeń i ich wpływem na procesy inwestycyjne.

Informacja prasowa
TAGI
Reprywatyzacja - nowy rozdział

W stolicy nadal brakuje dużej ustawy reprywatyzacyjnej, a decyzje komisji weryfikacyjnej pogłębiają jedynie prawny chaos.

- Po ostatnich wyborach parlamentarnych już wiadomo, że przez najbliższe cztery lata nic nie zmieni. A warszawiacy nie mogą czekać - stolica musi się rozwijać. Nasz zespół opracuje plan i będzie wskazywał kierunki działań, aby dekret był mniej uciążliwy dla miasta i lokatorów – informuje Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

W skład zespołu, któremu przewodniczy dyrektor Biura Spraw Dekretowych wchodzą przedstawiciele Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa, Biura Polityki Lokalowej oraz Biura Prawnego – czyli biur, które każdego dnia zmagają się z konsekwencjami braku ustawy reprywatyzacyjnej. Celem nadrzędnym zespołu jest zwiększenie tempa realizacji inwestycji w mieście. Biuro Spraw Dekretowych maksymalnie wykorzysta możliwości wynikające z przepisów zawartych w „małej ustawie reprywatyzacyjnej” a miasto zaangażuje lokatorów w ochronę budynków mieszkalnych i wykorzysta ich wiedzę historyczną.

Na pierwszym spotkaniu, 29 października zajęto się m.in. kwestią skrócenia procesu badania stanu prawnego nieruchomości w przypadku krótkotrwałego udostępniania działek miejskich. A na kolejnym członkowie zespołu zajmą się kwestiami dotyczącymi przyspieszenia inwestycji w pasach drogowych.

Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), zwany potocznie „dekretem Bieruta” został wydany 26 października 1945 r. Objął teren o powierzchni ok. 14.148 ha co stanowi 27,4 proc. powierzchni obecnej Warszawy (w granicach Śródmieścia, Mokotowa, Żoliborza, Ochoty, Woli, Pragi-Płd., Pragi-Płn., Bielan, Targówka, Białołęki oraz Ursynowa). Obecnie (dane z ewidencji) znajduje się na nim ok. 40 tys. działek, właścicielem ponad 25 tys. jest miasto. Mija już 30 lat od transformacji a kwestia roszczeń nie została skutecznie rozwiązana. Brak kompleksowych regulacji nie pozwala uporządkować ich stanu prawnego - działki nie mogą być zbyte, a inwestowanie w nie wiąże się z ryzykiem dodatkowych roszczeń odszkodowawczych.

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda