mobile
REKLAMA

Rugby na Ochocie

W sobotę, 30 stycznia w Ośrodku Sportu i Rekreacji dzielnicy Ochota przy ul. Nowowiejskiej 37 b odbył się pierwszy trening rugby. Kilka osób, które przyszło na zajęcia miało okazję poznać zasady tej gry. Trening prowadził Łukasz Ślusarczyk. Rugby czasami bywa utożsamiany z futbolem amerykańskim. Tak nie jest. 

Rugby na Ochocie

Na świecie występują różne odmiany gry w rugby: 7- osobowa, w 2016 roku ta odmiana wraca do programu Igrzysk Olimpijskich. Mniej zawodników na boisku o tych samych wymiarach, w związku z czym gra jest szybsza, bardziej efektowna. Czas gry jest krótszy (2x7 min); 13- osobowa, najmniej popularna odmiana ; 15- osobowa, najbardziej popularna odmiana. Co 4 lata rozgrywane są Mistrzostwa Świata w tej odmianie. Po Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej oraz Igrzyskach Olimpijskich jest to najbardziej popularna impreza sportowa na świecie.

Wymiary boiska do rugby są niemal identyczne jak w piłce nożnej. Rugby jest skomplikowaną grą, jednak podstawowe zasady które pozwalają obejrzeć mecz ze zrozumieniem są proste. Dla przykładu - piłkę podawać można tylko do tyłu, biegać z nią można we wszystkich kierunkach najlepiej do przodu gdyż jest to najkrótsza droga na pole punktowe przeciwnika. Piłkę można kopać do przodu, jednak zawodnik który piłkę łapie w momencie kopnięcia musi znajdować się za zawodnikiem kopiącym (mówiąc prościej musi wybiec zza jego pleców). W przeciwieństwie do futbolu amerykańskiego można atakować jedynie zawodnika, który jest w posiadaniu piłki.
Celem gry w rugby jest zdobycie więcej punktów niż przeciwnik po 80 minutach gry (gra się 2x40 minut).
Punkty w rugby zdobywa się poprzez: - POŁOŻENIE piłki na polu punktowym przeciwnika, nie wystarczy wbiec na pole. Za to otrzymujemy 5 punktów, oraz możliwość zdobycia 2 dodatkowych punktów poprzez kopnięcie na bramkę w kształcie litery H nad poprzeczką z linii prostopadłej do pola punktowego na wysokości miejsca gdzie przyłożyliśmy piłkę na polu punktowym.
- kopnięcie piłki po koźle tzw. "drop goal" na bramkę w kształcie litery H. Piłka musi przelecieć nad poprzeczką. Za to są 3 punkty
- z rzutu karnego, wykonywanego z miejsca przewinienia. Kopnięcie  z ziemi na bramkę w kształcie litery H, piłka musi przelecieć nad poprzeczką. Za to otrzymuje się 3 punkty .

- Był to pierwszy kontakt młodzieży z rugby. W związku z czym trening nakierowany był na oswojenie dzieci z piłkami, doskonalenie techniki indywidualnej, nauka różnej techniki podań piłki przeplatane zabawami z piłką oraz ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Młodzież wykazała duży entuzjazm do zajęć i uczyła się szybko, jeżeli dalej będą tak ciężko pracowali jestem przekonany że szybko zaobserwują progres w swojej grze – powiedział Łukasz Ślusarczyk.

Trening, który odbył się w sobotę będzie kontynuowany w kolejną. Rugby to nowa inicjatywa skierowana do młodzieży.

- Bezpłatne zajęcia sportowe z rugby marzyły się mi na początku pierwszej kadencji samorządowej, wtedy też zrodził się pomysł na promocje tego drużynowego sportu w podstawówkach na Ochocie.
Trochę grałam rekreacyjnie w rugby i jestem fanką - często bywałam na ochockim obiekcie sportowym SKRA Warszawa na meczach rugby, gdzie grała moja ulubiona męska drużyna SKRA Rugby Warszawa. Podczas takiego meczu razem z 2 zawodnikami tej drużyny - Łukaszem Ślusarczykiem i Maciejem Matusewiczem postanowiliśmy wrócić do tematu bezpłatnych zajęć z rugby i propagowania tego sportu na Ochocie. Chcieliśmy zachęcić młodzież gimnazjalną do uprawiania rugby, a także pokazać, że w tej grze każdy zawodnik  na boisku ma swoje miejsce  i tak samo ważny jest ten mały, szczupły jak i ten większy i grubszy. Zaczęliśmy prowadzić rozmowy z Zarządem Dzielnicy Ochota - tutaj pragnę podziękować: burmistrz Katarzynie Łęgiewicz, wiceburmistrzom Krzysztofowi Krukowi i Grzegorzowi Wysockiemu, dyrektorowi OSiR Ochota Jackowi Kubaczykowi, kierownikowi Grzegorzowi Walkiewiczowi, Zespołowi  Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Ochota pod kierownictwem Juliana Wojciecha Cichego, dyrektorom ochockich gimnazjów oraz Fundacji na rzecz rozwoju i promocji rugby "CZAS DLA RUGBY".
Łukasz i Maciej przez ostanie 2 tygodnie prowadzili pokazowe zajęcia sportowe z rugby w ochockich gimnazjach, prawie 200 dzieci miała możliwość poznania tej gry w praktyce.
Dziś w Hali OSiR Ochota odbyły się pierwsze takie zajęcia „Ochota na rugby”, frekwencja była niewielka, ale to dopiero początek i rozpoczęliśmy ferie zimowe, razem z Instruktorami liczymy na więcej.  Łukasz i Maciej mają ogromne serce do rugby i wierzę, że z takim entuzjazmem i zapałem zarażą naszą młodzież do tego sportu Do zobaczenia w najbliższą sobotę od godziny 11 do 13 w Hali OSiR Ochota przy ulicy Nowowiejskiej 37B – zapraszamy – powiedziała Sylwia Mróz, radna dzielnicy Ochota.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda