mobile
REKLAMA

Ruszyła kampania #Pomóż Nam Ruszyć Z Robotą

Trwają prace laboratoryjne przy unikalnym projekcie badawczym bionicznej trzustki, która uratuje życie tysiącom osób chorych na cukrzycę.

Informacja prasowa
Ruszyła kampania #Pomóż Nam Ruszyć Z Robotą

Szacuje się, że na świecie około 400 milionów chorych cierpi z powodu cukrzycy i związanych z nią schorzeń. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2040 roku ich liczba wzrośnie do 640 milionów. W Polsce już prawie 3 miliony osób zmaga się z cukrzycą. W tej liczbie znajduje się około 200 tysięcy pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I, która zmusza chorych do regularnego podawania insuliny.

Grupa młodych polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły chce pomóc tysiącom chorych na cukrzycę. I to w sposób, który zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii. Zespół badawczy fundacji chce wydrukować na drukarce 3D bioniczną trzustkę, która umożliwi chorym na cukrzycę normalne funkcjonowanie.

Bioniczna trzustka nie tylko zapobiega rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą, ale przede wszystkim spowoduje, że chory nie będzie musiał do końca życia brać leków zabezpieczających przed odrzutem (tak jest teraz). I najważniejsze: chory nie będzie czekał na narząd do przeszczepu! Bioniczna trzustka będzie wydrukowana na specjalnej drukarce 3D i będzie spersonalizowana, czyli przygotowana dla konkretnego chorego.

Brzmi jak medyczne science fiction? To się naprawdę dzieje. Jednak naukowcy napotkali w swojej pracy przeszkodę. Na obecnym etapie prac potrzebna jest wysokospecjalistyczna drukarka 3D, która pozwoli na sterylny druk płatków trzustkowych. Koszt drukarki to 140.000 zł.

Na początku lipca musi już być w laboratorium Fundacji. Zatem czasu jest niewiele, ale nie brakuje wiary, że się uda. Wiele osób z cukrzycą czeka na bioniczną trzustkę – zespół fundacji nie chce ich zawieść.

Do akcji można dołączyć wchodząc na stronę fundacji www.fundacjabirn.pl lub bezpośrednio na stronę kampanii https://bit.ly/2sxqPk8

Więcej o fundacji:

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki powstała w 2009 roku. Zajmuje się głównie działalnością edukacyjną i badawczą w zakresie nauk medycznych oraz chemicznych. Jesienią 2017 roku, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia, Fundacja prowadzi cykl bezpłatnych webinariów dla osób chorych na cukrzycę, w ramach projektu edukacyjnego „Ogarnij cukier”. Szczegóły na stronie: www.ogarnijcukier.pl

Najważniejszym obecnie realizowanym projektem badawczym jest „Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki”. Fundacja jest liderem konsorcjum Bionic, które otrzymało dofinansowanie na ten innowacyjny w skali światowej projekt z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Więcej na stronie: www.bionicznatrzustka.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda