mobile

Sąsiedzka integracja przy przedwojennych szlagierach

Wspólne śpiewanie i biesiadowanie przy słodkościach odbyło się wczoraj w klubie „Panorama” SBM Torwar na Powiślu w ramach obchodów Dnia Sąsiada. Wręczono także statuetki - Anioły za życzliwość i pomoc sąsiedzką.

Anna Tomasik
Sąsiedzka integracja przy przedwojennych szlagierach

Są w stolicy takie magiczne miejsca, gdzie ludzie spotykają się ze swoimi sąsiadami nie tylko przypadkiem w pobliskim sklepiku, ale i wspólnie spędzają czas, dzieląc się swoimi pasjami i dobrocią serca. Na Powiślu takim magicznym miejscem niewątpliwie jest Klub „Panorama” SBM Torwar przy ulicy Górnośląskiej 1 oraz Klub Wzajemnej Pomocy "AS" (skrót oznacza Aktywni Seniorzy) przy ulicy Solec 63a. 

Nasza działalność ma na celu aktywizację oraz integrację mieszkańców naszej Spółdzielni i pobliskich środowisk, a także zaspokajanie potrzeb kulturalno-oświatowych, rekreacyjnych i socjalno-pomocowych – podkreśla nie bez kozery Cecylia Melnik, kierownik działalności społeczno-kulturalnej SBM „Torwar” i kierownik klubu osiedlowego „Panorama”.

Ledwie skończyła się letnia kanikuła, a już nowy sezon artystyczny w obu klubach SBM Torwar rozpoczął się na dobre. Oj, dzieje się tam teraz, dzieje!

- Występ Feliksa Gałeckiego, solisty operowego i naszego sąsiada, zainaugurował po przerwie wakacyjnej działaność Klubu Wzajemnej Pomocy "AS" - mówi Cecylia Melnik.

W klubie "Panorama" niedawno mieszkańcy mieli okazję podziwiać prace malarskie Elżbiety Ejgin. A wczoraj w samo południe odbył się koncert z okazji Dnia Sąsiada.

Licznie przybyłych mieszkańców, których nie odstraszyła nawet minorowa jesienna aura, już w progu witała z nieskrywanym entuzjazmem i uśmiechem na twarzy Cecylia Melnik. Na złaknionych czekały przepyszne słodkości, a na spragnionych i zmarzniętych gorąca kawa i herbata.

Bardzo nam miło gościć mieszkańców i seniorów w naszych skromnych progach, w klubie „Panorama”. To dla Państwa organizujemy spotkania z lokalnymi artystami i spoza granicy naszej dzielnicy, koncerty, wernisaże, a nawet wycieczki. I cieszymy się, że te nasze przedsięwzięcia zyskują aprobatę aż tylu mieszkańców – powiedziała na wstępie kierownik klubu „Panorama”.

Część artystyczną wypełniły szlagiery przedwojennej Warszawy. Dość wymienić: „Panna Andzia ma wychodne”, „Już taki jestem zimny drań”, „Serce – to najpiękniejsze słowo świata”, „Mexicana”, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”, „Umówmy się na dziś” i „Cóż bez miłości wart jest świat”. Przypomniała je „Młodzieżówka z Sulejówka” czyli 19 osobowa grupa seniorów, która – jak podkreśla Robert Lipka, akompaniujący jej na akordeonie – powstała z pasji do muzyki i śpiewania oraz z inspiracji zespołem „Cała Praga Śpiewa”. Publiczność świetnie się bawiła, klaskała i śpiewała razem z artystami, nie szczędząc im gromkich braw. W tle słychać było także śpiew znamienitych gości, którzy swoją obecnością zaszczycili sąsiedzkie spotkanie: Aleksander Ferens – burmistrz  dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Krzysztof Czubaszek – naczelnik Wydziału Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście, a także Ryszard Mikołajczyk – prezes SBM „Torwar” i Robert Szumski – wiceprezes SBM "Torwar".

To Pani Celinka Melnik jest tą osobą, która integruje mieszkańców i nas wszystkich. To ona organizuje wszystkie te spotkania i koncerty. Niestrudzona w swoich pomysłach wciąż zaskakuje nas kolejnymi. Jestem pełen podziwu dla jej działalności  – nie szczędził pochwał pod adresem kierowniczki klubu „Panorama” sam naczelnik Wydziału Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście. – Spóźniłem się troszkę na dzisiejszy koncert, ale po prostu chciałem na nim być i razem z państwem wspólnie spędzić tych parę chwil. Tu zawsze panuje fantastyczna atmosfera  – wyznał z rozbrajającą szczerością Krzysztof Czubaszek.

Wczorajsze sąsiedzkie spotkanie było także okazją do wręczenia nagród za „życzliwość i sąsiedzką wzajemną pomoc”. Statuetkami Anioła uhonorowanych zostało 11 mieszkańców: Anna Jankowska, Zofia Tywonek, Maria Lubańska, Janka Zielke, Stanisława Hryniuk, Jerzy Pietrachowicz, Danuta Kober, Irena Neueman, Antonina Szalkiewicz, Daniela Szymańska i Barbara Johanson.  

Bo my, proszę pani, lubimy ze sobą przebywać i pomagać sobie. Jesteśmy, jak jedna wielka rodzina z Powiśla – mówi jedna z mieszkanek blokowiska Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Torwar”.

Niewątpliwie "dobrym duszkiem" wszystkich wydarzeń kulturalnych w klubie "Panorama" są dwie przeurocze Julia Wasilewska i Julia Karlova-Suracka, które dbają o miłą atmosferę.

Warto śledzić program klubu „Panorama” SBM Torwar i oczywiście wpadać tam w odwiedziny. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda