Ślady Powstania Warszawskiego
W przestrzeni miasta Warszawiacy odnajdują ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej. Następnie znaleziska trafiają do zbioru "ran pamięci", w którym znajduje się już blisko 200 wpisów.
Projekt "Rany pamięci. Ślady zniszczeń okresu II wojny światowej w topografii miasta" powstał z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W jego zbiorach zostają zachowane do dnia dzisiejszego ślady postrzelin na elewacjach budynków i murach, dziur po kulach, uszkodzeń elewacji, ogrodzeń i murów, napisów z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego oraz czasów tuż po wojnie.
Odnajdowanie obiektów z wojennymi śladami i umieszczanie ich na mapie jest ważne pod względem zachowania i eksponowania takich miejsc przez konserwatorów. Do tej pory na liście odnalezionych monumentów znajdują się m.in.:
- arkady znajdujące się w linii zabudowy ulicy Mazowieckiej - Dom Artysty Plastyka, będące świadectwem zniszczeń z czasów Powstania Warszawskiego
- napis w podwórzu kamienicy przy ul. Brackiej 5, upamiętniający poległego powstańca - Antoniego Godlewskiego, nazywanego Antkiem Rozpylaczem, który zginął w wieku 20 lat i został w tym miejscu pochowany
- napisy saperów z 1945 roku informujące, że "min nie ma", przy ul. Narbutta 3a na Mokotowie
- kamienica przy ul. Tamka 45a, oznaczona znakiem Polskiego Białego Krzyża
- liczne postrzeliny na kompleksie „Szarych domów” przy ul. Narbutta, w sąsiedztwie których mieszkała Krystyna Krahelska, autorka "Hej. Chłopcy bagnet na broń"
- plamy krwi z okresu powstania widoczne m.in. w kamienicach przy ul. Partyzantów
Najwięcej śladów Warszawiacy odkrywają na Śródmieściu, Powiślu, Mokotowie, Ochocie i Pradze. Nie brakuje ich także na Żoliborzu, Bielanach i Woli.