mobile
REKLAMA

Smogathon w Warszawie!

Rozpoczynają się półfinały największego konkursu antysmogowego na świecie. W pięciu krajach zostanie wyłonionych 12 najlepszych pomysłów na walkę ze smogiem. Pierwszy półfinał odbędzie się w USA, a już 9 października impreza zawita do Warszawy.

inf. pras.
Smogathon w Warszawie!

Dotąd Smogathon kojarzony był z Krakowem, gdzie odbyły się dwie edycje konkursu mającego na celu znalezienie nowych technologii antysmogowych. Tym razem impreza jest jeszcze bardziej globalna, a zespoły złożone z naukowców, startupowców i firm powalczą o 100 tysięcy dolarów. Co ciekawe, na wydarzeniu skorzystają też Polacy, gdyż 75% nagrody zostanie przeznaczona na zrealizowanie zwycięskiego pomysłu w Krakowie.

W trakcie półfinałów w każdym z pięciu miast zostaną wybrane po 2 najciekawsze pomysły na walkę ze smogiem:
 

  • w Berkeley (USA, 3 X),

  • w Londynie (Wlk. Brytania, 5 X),

  • w Warszawie (9 X),

  • w Bengaluru (Indie, 16 X),

  • w Hongkongu (Chiny, 18 X).

 

Przed wielkim finałem Smogathonu, który odbędzie się w Krakowie w dniach 25-27 listopada do ścisłej 10-tki dołączą dwa kolejne półfinałowe projekty, wybrane przez organizatorów bezpośrednio z aplikacji internetowych. W ten sposób o główną nagrodę powalczy finalnie 12 zespołów wyselekcjonowanych spośród 120, które zgłosiły się na tegoroczną edycję konkursu. – Z jednej strony wszystkim, bez względu na miejsce zamieszkania i fundusze, chcieliśmy dać szansę na pokazanie swoich umiejętności. Z drugiej strony kilkuetapowy konkurs i współpraca z najlepszymi specjalistami na całym świecie pozwoli na krytyczną ocenę pomysłów – mówi Maciej Ryś, lider Smogathonu.

 

Co zaproponują uczestnicy?

Część zespołów skupia się na precyzyjnym pomiarze skali zagrożenia i proponuje na przykład sensory zanieczyszczenia powietrza lub „inteligentne” maseczki badające poziom zanieczyszczenia powietrza połączone ze smartfonem. Inni chcą walczyć lokalnie ze smogiem poprzez przenośne oczyszczacze powietrza lub designerskie konstrukcje stawiane w centrach miast i pochłaniające smog niczym odkurzacz. Są też zespoły, których wyobraźnia sięga daleko ku kreatywnym metodom wykorzystania zanieczyszczeń. Jednym z pomysłów jest nie tylko technika pochłaniania zanieczyszczeń, ale zamieniania smog w atrament!

Choć niektóre pomysły wydają się futurystyczne, w większości są to już działające technologie – zdradza pomysłodawca Smogathonu, Maciej Ryś. Dotychczasowi laureaci Smogathonu mogą pochwalić się licznymi sukcesami: czujników Airly wykrywających zanieczyszczenie jest już w Polsce 400, a firma otrzymała ostatnio dofinansowanie na badania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 3,4 mln zł. Z kolei CityTree – słynna konstrukcja z mchem pochłaniającym smog – zdobi już przestrzeń i “zjada” zanieczyszczenia m.in. w Berlinie, Brukseli i Dreźnie.

 

Warszawski półfinał

Stolica przygotowuje się do wprowadzenia ustawy antysmogowej, zachęca też mieszkańców do wymiany pieców. – Tak naprawdę brakuje kompleksowego planu, który rzeczywiście pomógłby w walce z warszawskim smogiem – twierdzi Ryś. – Tego problemu nie rozwiąże się w ciągu roku czy dwóch. Chcemy, choćby w skromny sposób, zdopingować i pomóc – kontynuuje.

 

Warszawski półfinał odbędzie się 9 października o godz. 18:30 w Campus Warsaw – A Google Space przy ul. Ząbkowskiej 33C. Oprócz polskich zespołów do Warszawy przyjadą Francuzi, Norwegowie i Rosjanie. Zaprezentują m.in. nowoczesne maski antysmogowe, „inteligentne” systemy ograniczenia ruchu drogowego, przystanki autobusowe wolne od smogu czy nowoczesne oczyszczacze, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia w powietrzu, ale też same produkują tlen.

 

Wśród specjalistów oceniających zespoły znaleźli się wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, prof. Dariusz Jemielniak z Harvardu i Akademii Leona Koźmińskiego, Artur Kurasiński (przedsiębiorca, bloger technologiczny), Rafał Plutecki (Google Campus Warsaw), Irena Pichola (Deloitte).

 

Partnerami warszawskiego półfinału jest Philips i Campus Warsaw. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: https://www.eventbrite.com/e/warsaw-semi-final-smogathon-2017-global-edition-tickets-37911034926.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda