mobile
REKLAMA

Spotkajmy się na XIX Festiwalu KORCZAK 2015

W najbliższą sobotę - 3 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2015. Przez dwa tygodnie w ramach Festiwalu odbędzie się aż kilkadziesiąt spektakli teatralnych, liczne warsztaty i prawie dwieście różnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży, w tym Strefa Dziecka.

TAGI
Spotkajmy się na XIX Festiwalu KORCZAK 2015

Od 3 do 14 października odbędzie się w warszawskich teatrach XIX Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci  i Młodzieży KORCZAK 2015, w ramach którego obejrzeć będzie można spektakle polskie i zagraniczne. W tym roku wyjątkowo wiele spektakli i wydarzeń teatralnych skierowano do młodzieży. „Festiwal KORCZAK w tym roku to aż dwa tygodnie ciekawych wydarzeń teatralnych, które rozpoczną się 3 października w Teatrze Powszechnym, gdzie mieści cię Centrum Festiwalowe.

Po oficjalnym przywitaniu naszych małych, młodych i dorosłych Gości zaprezentowany zostanie spektakl: Król Maciuś I, Teatru Figur z Krakowa. Festiwal KORCZAK to zawsze dobra okazja, żeby przeżyć ciekawą przygodę, rozbudzić zmysły, poznać przedziwny i tajemniczy świat teatru. Zapraszamy zatem wszystkich do udziału w tym niecodziennym spotkaniu” – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu KORCZAK. Tradycyjnie w ramach Festiwalu prezentowane są najlepsze, wybrane przez Radę Artystyczna produkcje teatralne z Polski i ze Świata. Brak znajomości obcego języka nie będzie i w tym roku problemem - spektakle bowiem przygotowane są bez bariery językowej. Aktorzy operują światłem, muzyką, scenografią oraz innymi elementami spektaklu w taki sposób, aby dotrzeć do każdego widza, nawet tego najmłodszego, bez potrzeby znajomości obcych języków. Spektakle oceniane będą przez Jury składające się z ekspertów i znawców teatru dla młodego widza oraz Jurorów Juniorów.

 

„Słoneczniki” - spotkanie z Doktorem Korczakiem…                                                             

Co roku w trakcie Festiwalu dzieci i dorośli, przedszkola i szkoły spotykają się podczas tzw.: „Słoneczników” w Centrum Warszawy. To wyjątkowe - symboliczne spotkanie z Januszem Korczakiem i pamiątkowe uczczenie pamięci Dobrego Doktora, patrona wydarzenia. W piątek 9 października o godz. 12.30 dzieci pójdą w barwnym pochodzie, który wyruszy spod Teatru Lalka (gdzie kiedyś znajdował się Dom Sierot), w stronę pomnika Doktora. Aby tam pozostawić wiele kwiatów ku pamięci Janusza Korczaka.

Goście tegorocznej edycji Festiwalu KORCZAK

Do tegorocznej, XIX edycji Festiwalu KORCZAK zaproszono Teatry z: Krakowa – Teatr Figur; Lublina – Centrum Kultury w Lublinie/neTTheatre – Teatr w Sieci Powiązań; Wrocławia – Wrocławski Teatr Lalek; Bydgoszczy – Teatr Polski; Gniezna – Teatr im. Aleksandra Fredry; Supraśla - Teatr Lalki i Ludzie; Poznania – Teatr AtoFri i Teatr Animacji oraz z Warszawy: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Baj, Teatr 6.piętro, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Rampa, Teatr Studio. Zagraniczne produkcje wybrano z: Rosji/Włoch, Izraela, Rumuni oraz Hiszpanii. W tym roku Centrum Festiwalowe zorganizowane będzie w Teatrze Powszechnym, w którym odbędzie się większość tegorocznych wydarzeń oraz powstanie kreatywna Strefa Dziecka.

 

Teatr + / Warsztaty dla młodzieży poszukujące m.in. umiejętności teatralnych i wokalnych

Festiwal Teatralny KORCZAK to liczne wydarzenia okołoteatralne w tym: warsztaty, happeningi, instalacje, spotkania z aktorami czy zjawiska teatralne, które pozwalają przybliżyć magiczny świat teatru. Ważnym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będą warsztaty w ramach Platformy Edukacji Teatralnej: "Mam wpływ, tworzę, zmieniam". Młodzież oraz dorośli pod okiem ekspertów będą uczestniczyć w zajęciach: Audiodeskrypcja - poznanie świata osób niewidomych; Mam głos – poznanie technik nauki śpiewu i ruchu scenicznego; Tabu – warsztaty dramy dla licealistów; (HI)STORY LAB – nastolatkowie odkrywać będą historie z przeszłości, aby stworzyć sceniczną prezentację; Pantomima i teatr fizyczny – unikatowe warsztaty Ruti Tamir z Izraela – uczące ekspresji całego ciała w połączeniu z emocjami, Szukamy polskiego Szekspira – warsztaty młodych dramaturgów z Polski.

 

***

Informacje ogólne o Festiwalu KORCZAK

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK - od 19 lat organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Jest on jednym z ponad 70 narodowych ośrodków światowej organizacji ASSITEJ zajmującej się twórczością teatralną dla młodego widza. Festiwal KORCZAK powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej. Idea Festiwalu ma za zadanie kontynuować treści oraz podejście do Małego Człowieka jakie przyświecało doktorowi Januszowi Korczakowi. Dyrektorem Honorowym jest Maciej Wojtyszko. Od kilkunastu lat Dyrektorem Festiwalu jest Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektorem Artystycznym – Wojciech Faruga. Festiwal to międzynarodowe święto teatrów dla dzieci i młodzieży. Podczas Festiwalu pokazywane są ciekawe, oryginalne produkcje teatralne
z Polski i ze Świata. Festiwal KORCZAK na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny stolicy. Podejmuje on trudne tematy, prowadzi rozmowy o nietolerancji, braku tożsamości, biedzie, problemach z uzależnieniem, konfliktach pokoleń, lękach. Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich oceniają dwa zespoły jurorów - Międzynarodowe Jury Dorosłych (ekspertów) oraz Jurorzy Juniorzy - Jury dziecięce. Festiwal to także liczne zjawiska teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz grup defaworyzowanych. Patronat Honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęła: Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzata Omilanowska oraz Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany jest ze środków Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem Strategicznym jest Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera. Partnerami wspierającymi są: Teatr Baj oraz Dom Spotkań z Historią. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP ABC, TVP Kultura, Radio WaWa, Dziecko, GAGA, iCIty.pl, e-teatr.pl, qulturka.pl, mamadu.pl, Dziecko w Warszawie, gdzieco.pl, maszwolne.pl i Dyrektor Szkoły. Rok temu odbyła się specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014, której towarzyszył 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Polska po raz pierwszy w historii stała się gospodarzem tego niezwykłego spotkania, które odbywa się raz na trzy lata w innym kraju. W historii polskiego teatru dla młodego widza było to jedyne tak prestiżowe wydarzenie o światowym zasięgu. Było ono wyjątkowym spotkaniem twórców teatru, aktorów, dramatopisarzy, obserwatorów ze wszystkich kontynentów z udziałem młodych widzów. W dniach 23 – 31 maja 2014 roku w Warszawie, na przybyłych gości czekało 20 tysięcy miejsc na różne teatralne atrakcje.

 

Więcej informacji na temat Festiwalu KORCZAK:

www.korczak-festival.pl

www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda