mobile
REKLAMA

Spotkanie z Tanyą Valko

Wczoraj w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie gościła Tanya Valko, autorka bestsellerowych książek z cyklu „Arabska saga” i „Azjatycka saga”. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie.

Anna Tomasik
Spotkanie z Tanyą Valko

Na sobotnie spotkanie autorskie z Tanyą Valko ściągnęły tłumy mieszkańców i to nie tylko tych okolicznych, ale i z całej Warszawy. Nic dziwnego. Książki, które wyszły „spod pióra” pisarki z Krakowa od lat zaliczane są do najchętniej kupowanych i wypożyczanych w bibliotekach.

    – Witam państwa bardzo serdecznie. Jesteśmy szczęśliwi, że jest was tak dużo. Naszym wspaniałym gościem jest dzisiaj pani Tanya Valko, której dziękujemy, że przyjęła nasze zaproszenie. Jej książki, które znajdują się u nas w bibliotece, są bardzo popularne wśród czytelniczek. Pani Tanya to polska poetka, pisarka, arabistka, tlumaczka. Była też nauczycielką języka polskiego i angielskiego w Libii (…). Dzisiaj jest z nami. Będzie to na pewno bardzo ekscytujące spotkanie – powiedziała na wstępie Anna Czachorowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie.

Tanya Valko już od wczesnych lat wykazywała umiejętność wnikliwej i analitycznej obserwacji otaczającego ją świata i ludzi oraz przelewania na papier swoich spostrzeżeń, tego, co w jej „duszy” gra. Zachwycała się twórczością Cypriana Kamila Norwida – polskiego poety, prozaika i dramatopisarza oraz Francesco Petrarki – włoskiego poety i Rainera Marii Rilkego – austriackiego poety. Któregoś dnia sama sięgnęła po pióro i nieśmiało zaczęła tworzyć pierwsze formy literackie. Najpierw były to wiersze, potem proza.

    Wydana w 2010 roku jej pierwsza powieść „Arabska żona” - będąca wstrząsającą historią Polki zakochanej w muzułmaninie i którego potem poślubiła - niemalże z miejsca trafiła na listę bestsellerów!

    Bo Tanya Valko w swoich książkach przenosi Czytelnika  w nieznany dotąd dla niego świat pełen skrajnych przeżyć i emocji. Świat, w którym wszystkie znane europejczykom podstawowe wartości i zasady są łamane. Obnaża metodologię zachowań i okrucieństwa wobec kobiet, które pozbawione są prawa do godności, szacunku i miłości. Ale to także próba pokazania walki z islamskim fundamentalizmem. Bezdusznej walki, w której najwyższą stawką jest… ludzkie życie.

    Skąd u pisarki znajomość arabskiej kultury? Blisko dwadzieścia lat spędziła w krajach muzułmańskich. W Królestwie Arabii Saudyjskiej pracowała jako asystentka ambasadorów RP.

    – „Arabska żona” to książka, będąca przestrogą dla dziewczyn, które chciały tak bardzo odmienić swoje życie, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń tam na nich czyhających. W tamtych latach nie było Internetu i te młode dziewczyny naiwnie wierzyły we wszystko, co im mówił ukochany. Do tej pory tak się zdarza, że Arabowie zupełnie inaczej zachowują się w swoim kraju, a inaczej na przykład w Polsce (…) – podkreśliła Tanya Valko.

    Zwróciła też uwagę, że zgodnie z tradycją arabski mężczyzna nigdy nie pozwoli kobiecie zabrać dzieci. I nie jest prawdą, że dziewczyna poślubiając muzułmanina musi zmienić wiarę.

    – Jeśli jednak dziewczyna nie zmieniła wiary to nie będąc muzułmanką… nie może wychowywać dzieci i w przypadku rozwodu arabski mężczyzna dzieci może oddać na wychowanie swojej matce. A gdy matka nie będzie chciała tych dzieci wychowywać, bo już inne wychowuje, to arabski mężczyzna będzie wolał oddać swoje dzieci do arabskiego domu dziecka niż kobiecie, która nie jest muzułmanką – opowiadała bohaterka wieczoru.

    Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie z zaciekawieniem słuchała Tanyi Valko, odkrywającej arkana arabskiej tradycji. Nie brakowało też odważnych pytań, na które pisarka chętnie odpowiadała.

    Po części oficjalnej były wspólne zdjęcia i długa kolejka po autograf. Bo sobotnie spotkanie z Tanyą Valko dla wielu było również okazją do nabycia jej książek.

    – 23 kwietnia ukaże się moja kolejna książka „Arabski raj” – zdradziła na koniec Tanya Valko.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda