Startuje Kultura Na Widoku
W piątek, 2 września o godz. 11.00 rusza trzecia edycja projektu Kultura Na Widoku. To multimedialne przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich, dla których kultura jest ważna, i do tych, którzy dopiero będą ją odkrywać.
Kultura Na Widoku to zasoby z legalnych źródeł – muzyka, filmy, książki, gry po które można sięgnąć w każdej chwili. Kultura Na Widoku to również instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. W tym roku pojawią się także citylighty na przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.
– Każdy, kto podejdzie do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie pobrać interesujący go utwór. Oczywiście, aby skorzystać z tych zasobów, nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy wejść na www.kulturanawidoku.pl – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Partnerem akcji jest miasto stołeczne Warszawa, dzięki któremu Kultura Na Widoku będzie obecna na 300 przystankach komunikacji miejskiej w stolicy.
– W Warszawie wierzymy, że inwestycja w kulturę jest jedną z najlepiej opłacalnych - buduje wizerunek i markę miasta, rozwija przedsiębiorczość, rozwija przemysł turystyczny, stymuluje innowacyjność i kreatywność mieszkańców. Nasze działania w dużej mierze podporządkowujemy jednemu z najważniejszych celów jaki sobie stawiamy – budowaniu uczestnictwa w kulturze. Warszawa jest miastem kultury i wspiera kulturę m.in. fundując nagrody, stypendia artystyczne, dotując działalność organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury, miejskich, jak i samorządowych i narodowych, a także szkół wyższych. Warszawa jest miastem kultury i obywateli. Tak też ją opisuje strategiczny dokument Miasta dedykowany polityce kulturalnej – mówi Tomasz Thun–Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.
Z muzycznych nowości pojawi się płyta „1976: A Space Odyssey” Zbigniewa Wodeckiego z Mitch & Mitch, „Annoyance and Disappointment” Dawida Podsiadły i ścieżka dźwiękowa z ostatniego sezonu „Gry o tron”. Wielbiciele dobrego kina będą mogli obejrzeć m.in. „Pokój” Lenny'ego Abrahamsona i „Małego Księcia” Marka Osborne'a. Na wirtualnej półce Kultury Na Widoku nie zabraknie bestsellerowej powieści „Dziewczyna z pociągu” autorstwa Pauli Hawkins. Amatorzy gier komputerowych będą mogli pobrać z legalnego źródła m.in. „This War of Mine”.
W roku Krzysztofa Kieślowskiego przygotowana została specjalna kolekcja dla fanów tego wybitnego artysty i dla tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z jego twórczością. Znajdzie się w niej 16 filmów, m.in. Przypadek, Amator i trylogia Trzy kolory, oraz albumy z muzyką filmową.
Tegoroczna Kultura Na Widoku potrwa do 8 października.
Więcej informacji na stronie www.kulturanawidoku.pl