mobile
REKLAMA

Stolica technologii finansowych w regionie

Warszawa idealnym miejscem do prowadzenia innowacyjnego biznesu. Według raportu „Branża fintech w Warszawie” już na początku kariery eksperci w tej dziedzinie mogą liczyć na pensje  do 12 tys. zł brutto. A po pięciu latach nawet 20-30 tys - taką informację przekazał stołeczny ratusz

mat.pras.
TAGI płace
Stolica technologii finansowych w regionie

Fintech to branża innowacji technologicznych w sektorze finansowym. Według specjalistów firmy Antal, która opracowała raport na zlecenie Warszawy, stolica jest uznawana przez inwestorów za jedno z czołowych centrów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej i przyciąga ich uwagę dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii finansowych.

- Rozwój sektora fintech w Warszawie to potwierdzenie naszej wizji przekształcenia stolicy w hub innowacji, który przyciąga zarówno inwestycje, jak i talenty. Nasze zaangażowanie w tworzenie przyjaznego środowiska dla tego typu firm jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju miasta. Dlatego tak wiele innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora fintech zdecydowało się na działania w Warszawie. To świadczy o naszej pozycji lidera w dziedzinie technologii finansowych w regioniemówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Liczba fintechów w Polsce w 2023 roku w stosunku do roku 2022 zwiększyła się aż o 82 proc. Wzrost trwa od lat: w 2018 r. było ich Polsce 167, a w ubiegłym roku – już 417.

Aż 45 proc. firm z tej branży ma siedzibę w Warszawie. Udział procentowy firm fintechowych w stolicy wzrósł o 6 punktów procentowych rok do roku. Dzięki swojemu ekosystemowi innowacji i wsparciu dla startupów, stolica przyciąga talenty i inwestycje, kreując przyszłość technologii finansowych.

Warszawa wyrasta na fintechową stolicę regionu CEE (Europy Środkowo-Wschodniej). Dotyczy to zwłaszcza takich dziedzin jak płatności bezgotówkowe i rozwój technologii blockchain.

Warszawa liderem płatności bezgotówkowych

Warszawa została sklasyfikowana na 10. miejscu w rankingu European Fintech Occupier Index, wyprzedzając miasta takie jak Monachium czy Mediolan. Rozwiązania płatnicze, takie jak BLIK, są unikalne na skalę kontynentu, ale także świata. Według Globalnego Indeksu Centrów Finansowych stolica Polski zajmuje 70. miejsce globalnie, ale 3. miejsce
w regionie Europy Wschodniej i Azji Centralnej.

- Prawie dwukrotny wzrost liczby firm fintechowych w Polsce od 2018 do 2023 roku doprowadził do sytuacji, że w Warszawie jest ponad 20 tysięcy dostępnych kandydatów w branży fintech. To osoby, które pracowały lub obecnie pracują w firmach fintech, co świadczy o dynamicznym wzroście sektora i jego roli jako kluczowego pracodawcy w stolicy. W Antal śledzimy ten rozwój, aby zapewnić najlepsze możliwości kariery dla talentów i wsparcie dla firm fintechowych w ich rozwoju, co jest odzwierciedlone w raporcie ‘Branża fintech w Warszawie – dodaje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Warszawskie fintechy  przyciągają specjalistów

Stolica jako serce polskiego fintechu jest naturalnym wyborem dla najbardziej innowacyjnych talentów i firm. Sektor jest bardzo kuszącym miejscem pracy dla tysięcy pracowników instytucji finansowych, ze względu na wysoką atrakcyjność środowiska startupowego, mało formalności i regulacji, a także na większą decyzyjność pracowników na niższych szczeblach. Do podjęcia pracy w branży fintech w Warszawie zachęca obecność międzynarodowych liderów sektora, tj. takich firm jak Point75, Goldman Sachs i JP Morgan, zaangażowanych w międzynarodowe projekty.

- Jako firma rekrutacyjna, obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania pozycjami w sektorze fintech, co jest dowodem na to, że miasto jest obecnie jednym z najważniejszych europejskich hubów. Pracodawcy w branży fintech poszukują osób, które posiadają zarówno twarde kompetencje, jak i umiejętności miękkie. Wymagający sektor finansowy potrzebuje specjalistów ze znajomością nowych technologii i umiejętnościami analitycznymi, które są niezbędne do skutecznego rozwiązywania problemów. Jednak równie ważne są umiejętności miękkie, takie jak inteligencja emocjonalna i silne umiejętności komunikacyjne, które pozwalają na skuteczną współpracę z zespołem oraz budowanie trwałych relacji z klientami. Już na początku kariery eksperci w tej branży mogą liczyć na wynagrodzenie 8-12 tys. zł brutto, natomiast specjaliści z ponad 5-letnim doświadczeniem zarabiają średnio 20-30 tys. zł brutto miesięcznie – komentuje Sebastian Sala, Business Unit Director Antal, Banking & Insurance, SSC/BPO.

Raport został przygotowany w wersji polskiej i angielskiej i jest do pobrania na miejskiej stronie biznesowej.

 

fot. mat.pras. 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda