mobile

Straż Miejska obchodzi 25 lat

Straż Miejska m.st. Warszawy obchodzi 25 rocznicę swojego powstania. Z tej okazji w niedzielę, 28 sierpnia, o godz. 12.00 na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości, a w Ogrodzie Saskim zorganizowany zostanie specjalny Piknik Rodzinny.

TAGI
Straż Miejska obchodzi 25 lat

Straż miejska 25 lat temu
1 czerwca 1991 r. ówczesny prezydent stolicy Stanisław Wyganowski powołał Straż Miejską m.st. Warszawy jako jednostkę organizacyjną Związku Dzielnic-Gmin Warszawy. 8 listopada 1991 r. na Placu Zamkowym pierwsi funkcjonariusze ślubowali służyć społeczności lokalnej chroniąc porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców.
 

Straż miejska dzisiaj
Dziś Straż Miejska m.st. Warszawy to blisko dwutysięczna formacja, która realizuje coraz więcej zadań i dopasowuje swoją strukturę do potrzeb mieszkańców. Przykładowo, realizując zadania z zakresu ochrony środowiska i wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom warszawiaków, straż miejska powołała Referat ds. Kontroli Środowiska, którego jednym z głównych zadań jest dbanie o utrzymanie czystości na terenie miasta a tym samym podnoszenie jakości życia mieszkańców stolicy.
 

Obchody 25-lecia
Centralnym punktem obchodów będą uroczystości, które odbędą się o godz. 12.00 na placu Piłsudskiego. Wtedy nowo przyjęci funkcjonariusze złożą ślubowanie, a wyróżniającym się strażnicy otrzymają awanse i odznaczenia – wśród nich Medale za Ofiarność i Odwagę.

Po zakończeniu tego wydarzenia (ok. godz. 13.30) w Ogrodzie Saskim rozpocznie się Pikniki Rodzinny. Dla wszystkich gości Straż Miejska przygotowała liczne atrakcje.

Strażnicy z Referatu ds. Ekologicznych zaprezentują sprzęt specjalistyczny wykorzystywany podczas codziennej pracy, a funkcjonariusze z Grupy Pokazowej przedstawią dynamiczny pokaz taktyk i technik podejmowania interwencji.
Strażnicy-ratownicy medyczni przypomną zasady udzielania pierwszej pomocy, a wszyscy chętni pod ich okiem będą mogli przećwiczyć swoje umiejętności w praktyce. W przygotowanym przez funkcjonariuszy punkcie informacyjnym będzie można zapoznać się z uprawnieniami i realizowanymi na co dzień zadaniami strażników miejskich.
Straż Miejska zadba również o najmłodszych, dla których, oprócz stoisk z zabawami i konkursami, przygotowane zostanie Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego. Będzie to doskonała okazja do przypomnienia sobie zasad bezpiecznego poruszania się jednośladem po mieście.

W Ogrodzie Saskim na wszystkich chętnych będą również czekać atrakcje przygotowane przez partnerów: Fundację „Drogi Mazowsza”, Fundację DKMS, Fundację „Jedź Bezpiecznie”, Komendę Stołeczną Policji, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, Poland Bike, Tramwaje Warszawskie, WOPR, Żandarmerię Wojskową, Fundację „EKON” oraz Fundację „Jednym Śladem”. Piknik uświetni występ Orkiestry OSP Nadarzyn.

Piknik Rodzinny potrwa do godz. 17.00.

Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa „25 lat warty honorowej i codziennej służby mieszkańcom stolicy”, którą tego dnia będzie można obejrzeć w Ogrodzie Saskim.
Źródło: U.M. Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda