mobile
REKLAMA

Strefa Czystego Transportu, co należy wiedzieć

Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Kto musi posiadać specjalną naklejkę? Kto nie wiedzie do strefy?

Redakcja
Strefa Czystego Transportu, co należy wiedzieć

Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać w Warszawie do 1 lipca i obejmie swoim zasięgiem 37 km kw, co stanowi 7 proc. powierzchni stolicy. Znajdą się w niej większość Śródmieścia, fragment Woli, Pragi Północ i Pragi Południe.

Jej granice będą przebiegać następująco: aleją Prymasa Tysiąclecia – od Alej Jerozolimskich do styku z linią kolejową nr 20 w rejonie ul. Czorsztyńskiej; liniami kolejowymi nr 20, 501, 9 i 7; ulicą Wiatraczną; aleją Stanów Zjednoczonych; mostem Łazienkowskim; aleją Armii Ludowej; ulicą Wawelską; ulicą Kopińską od ul. Wawelskiej do ulicy ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały"; ulicą ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały"; Alejami Jerozolimskimi od ul. ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały" do alei Prymasa Tysiąclecia. Ulice graniczne będą znajdowały się poza SCT.

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta uchwałą w grudniu ubiegłego roku do Strefy Czystego Transportu nie wjadą samochody z silnikiem Diesla starsze niż 18 lat i pojazdy benzynowe starsze niż 27 lat.

Wg wyliczeń ZDM realnie zakaz będzie dotyczył 1,5 proc. aut w stolicy.

Sprawdź, czy Twoje auto może poruszać się w SCT

Powstała specjalna strona poświęcona właśnie SCT - um.warszawa.pl/SCT. Za jej pośrednictwem, lub od razu pod adresem SprawdzSCT.zdm.waw.pl, można też przejść do formularza, który odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące strefy.

Na bazie podstawowych informacji o pojeździe (obowiązkowo rok produkcji i rodzaj paliwa oraz opcjonalnie norma emisji spalin) formularz podaje informację czy samochód spełnia wymogi SCT.

Jeśli w toku weryfikacji okaże się, że pojazd spełnia wymogi strefy, to nic więcej nie trzeba już robić. Taki samochód nie ma obowiązku posiadać jakiejkolwiek nalepki, a kierowca nie musi składać żadnych wniosków. Jeśli w toku weryfikacji okaże się, że pojazd nie spełnia wymogów strefy, wówczas program poinformuje, jakie ewentualne kroki można podjąć dalej.

Trzy podstawowe rodzaje wyłączeń dla osób fizycznych to:

  • zameldowanie w Warszawie i rozliczanie tu podatków;

  • bycie seniorem (ukończone 70 lat), bez dodatkowych wymogów;

  • posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością.

Wniosek o nalepkę, potwierdzającą prawo do wyłączenia, można następnie złożyć przez internet za pomocą tej strony um.warszawa.pl/SCT. Za obsługę całego procesu odpowiada stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Dla osób, które wolą załatwić sprawę osobiście, ZDM przygotował również możliwość złożenia wniosku fizycznie – w punkcie przy ul. Chmielnej 124 (wejście od ul. Żelaznej). Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Nadzór nad przestrzeganiem zasad strefy leży w kompetencjach policji oraz stołecznej Straży Miejskiej. W ramach współpracy ZDM i Straży Miejskiej, do kontroli prowadzonych przez miasto, zostanie wykorzystany system przenośnych kamer. 

 

Fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda