mobile
REKLAMA

Świat w zasięgu ręki na Nowolipkach

Już niedługo Poliglotka, filia wolskiej biblioteki zmieni miejsce. W nowej lokalizacji trwa właśnie remont, który ma się zakończyć jeszcze w tym roku. W nowym lokalu placówka urośnie prawie trzy razy!

Informacja prasowa
Świat w zasięgu ręki na Nowolipkach

Przy Nowolipki 21, nieopodal kościoła Św. Augustyna robotnicy uwijają się jak mrówki. Wywożą na taczkach ogromne ilości gruzu, a kłęby kurzu wydobywają się z właśnie zamontowanych okien - to nie plac budowy na podwaliny kolejnego wysokościowca na Woli, a prace nad nową siedzibą “Poliglotki”, filii wolskiej biblioteki.  

Już niedługo całość zbiorów, które obecnie znajdują się na niecałych 60 metrach kwadratowych, zostanie przeniesiona do nowego całkowicie przearanżowanego trzykrotnie większego lokalu. Podczas remontu 172 metrowego lokalu trzeba było wywieźć 6 kontenerów, zawierających w sumie około 42 metry sześcienne gruzu, co w pełni zapełniłoby mały basen w wolskiej pływalni Delfin.  

- Prace przy nowej Poliglotce wymagały połączenia dwóch lokali w jeden, całkowitej wymiany instalacji elektrycznej, wylewki nowej podłogi, zamontowania nowych okien czy zrzucenia, wzmocnienia i wymiany całego sufitu po dawnym zalaniu – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Ściany w niektórych miejscach odchodziły nawet na 7 cm. od poziomu, więc cały remont jest naprawdę dużym wyzwaniem. Wchodzimy już jednak w jego decydującą fazę – dodaje Strzałkowski. Remont ma się zakończyć jeszcze w tym roku, obecnie trwają prace wykończeniowe, takie jak szpachlowanie.  

Zbiory obecnej Poliglotki znajdują przy ul. Nowolipie 20. Nowa, niezwykle nowoczesna siedziba zlokalizowana będzie kilkaset metrów dalej, naprzeciwko kościoła pw. Św. Augustyna przy ul. Nowolipki 21. - W środku znajdziemy podobnie jak w poprzedniej lokalizacji Poliglotki, zbiory literatury pięknej i popularnonaukowej w językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, czeskim, szwedzkim, chińskim, duńskim, norweskim, fińskim, ukraińskim oraz niderlandzkim - wymienia Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. To tylko niektóre z pozycji jakie można odnaleźć już w obecnej placówce. W nowoczesnych pomieszczeniach znajdzie się także wypożyczalnia, czytelnia, sala multimedialno – konferencyjna z 65 calowym telewizorem i dużo przestrzeni na spotkania edukacyjno - literackie. W obiekcie znajdzie się także toaleta dla niepełnosprawnych. Całość prac pochłonie blisko 1 mln złotych. 

To w ostatnich pięciu latach, czwarty już duży remont przeprowadzony w wolskich bibliotekach. - W 2016 roku otworzyliśmy wyremontowaną Biblioteczną Strefę Gier przy Staszica, we wrześniu 2018 roku nową przestrzeń zyskała Biblioteka na Kole przy Ciołka, a na początku zeszłego roku zaprezentowaliśmy wyremontowaną Fantasmagorię - z satysfakcją mówi Anna Grędzińska, dyrektorka Biblioteki Publicznej na Woli. – Od 2018 funkcjonuje także nowa filia biblioteki na Odolanach, a jeszcze w tym roku zakończymy kolejną inwestycję - przeniesiemy do trzykrotnie większego lokalu Wypożyczalnię Zbiorów Obcojęzycznych - Poliglotka - dodaje.

Fot. UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda