mobile
REKLAMA

Świąteczne zwyczaje na świecie - spotkanie z Krzysztofem Dworczykiem

W poniedziałek, 5 grudnia w Wawerskim Centrum Kultury Filia Anin przy ul. V Poprzecznej 13 odbyło się spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Dworczykiem.

TAGI
Świąteczne zwyczaje na świecie - spotkanie z Krzysztofem Dworczykiem


Tematem spotkania były zwyczaje świąteczne na świecie. Podróżnik Krzysztof Dworczyk rozpoczął swoją opowieść od Nazaretu, miejsca zwiastowania Maryi w Ziemi Świętej, czyli na terenie obecnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Kolejnym bardzo ważnym miejscem dla tradycji i wiary chrześcijańskiej jest miejsce narodzin Jezusa – Betlejem i Bazylika Narodzenia Pańskiego. Prelegent swoją opowieść o miejscach związanych z Bożym Narodzeniem uzupełniał zdjęciami.

Święta kojarzą się również ze zwyczajem otrzymywania i dawania prezentów. Powszechnie wiadomo, że Święty Mikołaj wchodzi przez komin i kładzie prezenty pod choinką. Jeśli nie ma komina, to i tak sobie poradzi. Ale czy tak jest wszędzie? Okazuje się, że nie. We Włoszech prezenty przynosi - La Befana, która bardziej przypomina wiedźmę niż Świętego Mikołaja. Natomiast Francuzów prezentami obdarowuje Père Noël, a Rosjan Dziadek Mróz. Sam Święty Mikołaj wyglądał inaczej niż ten obecnie znany wizerunek, wykreowany przez amerykańską kulturę. Prawdziwy miał ciemną karnację skóry, a  na głowie zamiast czerwonej czapki z pomponem nosił mitrę biskupią, był przecież biskupem Miry – miasta w obecnej Turcji. Okazuje się, że Święty Mikołaj nie zawsze jeździ saniami ciągnionymi przez renifery. W Holandii przypływa statkiem, a na Hawajach na desce surfingowej.

Bożonarodzeniowe prezenty odnajdywane są pod choinką. Zwyczaj przynoszenia choinki do domu, dekorowania jej światełkami nie jest zwyczajem polskim. Przywędrował na ziemie polskie z Niemiec za sprawą reformatora kościoła katolickiego – Marcina Lutra.

To tylko kilka elementów wybranych ze spotkania z Krzysztofrem Dworczykiem. Nie podlega dyskusji, że prawie godzinne spotkanie z podróżnikiem można uznać za bardzo interesujące.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda