mobile
REKLAMA

Szpital Południowy – co dalej?

Od ponad roku, jeden z największych w Polsce tymczasowych szpitali covidowych, działał w szpitalu Południowym. Decyzją Ministra Zdrowia, 31 marca likwidacji ulegną wszystkie oddziały covidowe w Polsce oraz szpitale tymczasowe.  Co dalej ze Szpitalem Południowym?

Informacja prasowa
Szpital Południowy – co dalej?

Szpital Południowy leczył w pandemii

Przypomnijmy – zgodnie z planami władz miasta wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. 

Jednak w związku z wybuchem pandemii niezbędne było uruchomienie w Polsce tymczasowych szpitali przeznaczonych do przyjmowania tylko osób zakażonych koronawirusem. Na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia jeden z nich utworzono w Szpitalu Południowym, gdzie uruchomiono 300 łóżek dla pacjentów covidowych, z czego 60 to łóżka respiratorowe do leczenia osób w najcięższym stanie.

Aby uruchomić tymczasowy szpital covidowy nie tylko o ponad pół roku przyspieszyliśmy zakończenie budowy, ale również od podstaw dostosowaliśmy, wyposażaliśmy i zorganizowaliśmy cały obiekt pod kątem przyjmowania pacjentów zakażonych wirusem SARS-Cov-2. Także cały zespół medyczny i kadra pozamedyczna zostały w całości zapewnione w celu funkcjonowania w obiekcie szpitala tymczasowego, a wszystkie zakontraktowane z NFZ świadczenia zdrowotne dotyczyły wyłącznie opieki nad pacjentami chorującymi na COVID-19 mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

 

Minister zdrowia odwołuje COVID-19

W związku z decyzją ministra zdrowia, do 31 marca br. zostaną zlikwidowane w Polsce wszystkie szpitale tymczasowe i wygaszone wszystkie łóżka covidowe. Decyzję o tym zarząd Szpitala Południowego otrzymał 28 marca 2022 r. Jednak już od kilku tygodni władze miasta prowadziły z NFZ rozmowy dotyczące dalszego funkcjonowania placówki.

 

Nowe oddziały w Szpitalu Południowym

Naszym celem jest możliwie najszybsze uruchomienie szerokiego zakresu świadczeń medycznych w Szpitalu Południowym. Ponieważ ten szpital nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, rozpoczęto przygotowania do stopniowego przenoszenia na Ursynów oddziałów ze Szpitala na Solcu – informuje wiceprezydent Renata Kaznowska. Uruchomienie Szpitala Południowego jako wielospecjalistycznego podmiotu leczniczego odbywa się w ścisłej współpracy z mazowieckim NFZ, za co dziękuję – podkreśla.

Na początku kwietnia w budynku Szpitala Południowego zaczną działalność: nowy oddział internistyczny (50 łóżek), oddział OIT oraz pracownia endoskopii.

Do wakacji planujemy otworzyć w Szpitalu Południowym poddodział kardiologii i izbę przyjęć, a następnie nową poradnię przyszpitalną. Cieszymy się z uzgodnienia z MOWNFZ, iż na Solcu również pozostanie poradnia przyszpitalna. Docelowo, do jesieni, w Szpitalu Południowym będą funkcjonować: oddział chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotetyce, oddział ginekologiczno-położniczy wraz z oddziałem neonatologii, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wielospecjalizacyjna poradnia przyszpitalna – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Proces przenoszenia oddziałów ze Szpitala Solec do Szpitala Południowego, może potrwać około pół roku i wymaga m.in. wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiedniej zabudowy. Konieczna jest także decyzja Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego ta skomplikowana procedura otwierania oddziałów specjalistycznych odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ.

Fot. UM Warszawa/R. Motyl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda