Szybkie przekąski na sylwestrową domówkę
Sylwestrowa domówka to jeden z najpopularniejszych sposobów przywitania Nowego Roku wśród Polaków. Na takiej imprezie nie może zabraknąć świeżych i smacznych przekąsek. My doradzimy, które będą najszybsze i najbardziej efektowne.
Koreczki czy szaszłyki?
Sylwestrowe przekąski nie muszą być nudne i przewidywalne. Przy wykorzystaniu drobnych akcesoriów będzie można wykonać efektowne, a jednocześnie szybkie dania. Niezastąpione będą wykałaczki lub patyczki do szaszłyków. Przy użyciu wykałaczek można wykonać domowe koreczki z nałożonymi na zmianę małą mozzarellą, pomidorkiem koktajlowym i oliwką. Szaszłyki można wykonać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można je przygotować przed imprezą lub zachęcić uczestników do samodzielnego nadziewania szaszłyków ze składników przygotowanych w miseczkach, np. kawałki kurczaka, papryka, cebula czy boczek.
Finger food – czyli na raz
Pojęcie finger food rozpowszechniło się w latach 80-tych XX wieku i oznacza żywność jedzoną palcami, w odróżnieniu od dań spożywanych przy użyciu sztućców. Można do niej zaliczyć zarówno większość dań azjatyckich, jak i szeroko pojętego street food. W krajach Europy Zachodniej finger food odnoszą się głównie do przekąsek, które starczają na 1-2 kęsy, czyli idealne na sylwestrową imprezę w domu.
Finger food to mogą być zarówno małe kanapki jak i babeczki. Do przygotowania serii małych kanapek można użyć pokrojoną, długa bagietkę. Na wierzch można ułożyć dowolne sery, twarożki, wędliny czy drobne warzywa lub owoce, taki jak rzodkiewkę, winogrona czy oliwki. W podobny sposób można wykorzystać krakersy.
Babeczki można przygotować zarówno na gotowych, kruchych spodach, jak i bez nich. W tych celu formy do muffinek można wypełnić pokrojonymi składnikami, mogą być takie jak na kanapki, i zalać masą serowo-jajeczną. Do wnętrza takich babeczek świetnie nadadzą się kawałki wędlin, serów, drobno pokrojone brokuły, cukinia lub papryka.
Przekąski zawijane
Jedną z najszybszych i najbardziej efektownych metod przygotowania przekąsek jest ich zawijanie. Najpopularniejsze i najprostsze to zawinięte plasterki szynki, które kryją we wnętrzu serek, kawałki ogórków kiszonych lub szparagi ze słoika. W wersji wegetariańskiej można wykorzystać pokrojone na cienkie, długie plastry cukinię lub bakłażana (wcześniej upieczone).
Niekwestionowanym liderem zawijanych przekąsek jest ciasto francuskie, które oferuje nieograniczone możliwości. Można przygotowywać zawijane ślimaki wypełnione szpinakiem, pieczarkami lub serem. W wersji słodkiej gotowy płat ciasta można posmarować mieszanką rozpuszczonej czekolady ze śmietanką lub masłem orzechowym i zawijać z dwóch stron tworząc tzw. kształt palmiers, inaczej nazywane okularami.
Na spragnionych azjatyckich smaków czekają spring rollsy. Warzywa pokrojone w słupki z dodatkiem krewetek lub panierowanych kurczaków zawinięte w przezroczysty papier ryżowy urozmaicą każdy stół z przekąskami. W wersji na ciepło, gotowe spring rollsy można krótko podsmażyć w głębokim tłuszczu i podawać jeszcze ciepłe w towarzystwie sosu teriyaki lub sosu słodko-kwaśnego.