Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz w Fabryce Trzciny. Ryszard Markow p.o. dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza. Podjęte decyzje pozwolą zachować ciągłość artystyczną i dobre warunki do realizacji misji instytucji kultury w Warszawie.
Dobro instytucji kultury jakimi są Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich jest dla Warszawy priorytetem. Dlatego też podjęłam decyzje, które zapewnią utrzymanie ciągłości działania tych instytucji oraz pozwolą zachować ich profil artystyczny do momentu przygotowania kompleksowego remontu siedziby Teatru Ateneum - jednej z najstarszych scen na terenie miasta, którego historia spleciona jest z wieloma najwybitniejszymi twórcami polskiej sztuki teatralnej oraz znalezienia docelowej siedziby dla Teatru Żydowskiego – jedynego Teatru Żydowskiego w Polsce wystawiającego spektakle w języku jidysz.– mówi Hanna Gronkiewicz–Waltz, Prezydent stolicy.
W dniu 21 września 2016 r. Prezydent Warszawy podpisała zarządzenie powierzające pełnienie obowiązków dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w okresie przygotowania kompleksowego remontu siedziby panu Ryszardowi Markowowi, dotychczasowemu wieloletniemu zastępcy dyrektora ds. administracyjno-technicznych.
- Ryszard Markow jest osobą, która ma wysokie kompetencje do kierowania instytucją, a doświadczenie w prowadzeniu działań inwestycyjnych zdobyte w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i kilku innych placówkach w Polsce na pewno przyczyni się do rzetelnego i stabilnego rozwoju instytucji. – przekonuje Tomasz Thun-Janowski, dyrektor stołecznego Biura Kultury.
W bieżącym roku Biuro Kultury dwukrotnie przeprowadziło konkurs na to stanowisko. Pierwszy, ogłoszony w styczniu br. nie został rozstrzygnięty, ponieważ żaden z kandydatów nie spełnił zawartych w ogłoszeniu kryteriów formalnych. W drugim natomiast, ogłoszonym w kwietniu br. nie wybrano dyrektora, ponieważ żaden z kandydatów nie spełnił w wystarczającym stopniu wymagań wskazanych w ogłoszeniu o konkursie. Koncepcje programowe przedstawione przez kandydatów biorących udział w procedurze konkursowej nie spełniły oczekiwań członków komisji. W składzie komisji konkursowej zasiadało dwoje przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzje komisji w obu przypadkach były podjęte jednomyślnie.
Zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej Prezydent stolicy wystąpiła na początku lipca do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zgodę na powołanie bez przeprowadzania konkursu dotychczasowego zastępcy dyrektora, pana Ryszarda Markowa, na okres 3 sezonów artystycznych. Pismem z końca sierpnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wyraził zgody na takie rozwiązanie.
Ryszard Markow będzie pełnił funkcje dyrektora przez jeden sezon artystyczny, zaś na początku przyszłego roku stołeczne biuro kultury rozpisze kolejny konkurs na to stanowisko.
20 września 2016 r. Zespół koordynujący miasta stołecznego Warszawy zadecydował o tym, że Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz rozpocznie działalność w Fabryce Trzciny przy ul. Otwockiej 14a. Negocjacje w sprawie podpisania umowy najmu są w toku. Miejsce wymaga modernizacji oraz dostosowania do przepisów przeciwpożarowych. Jest to propozycja kompleksowa, zapewniająca funkcjonowanie instytucji w dłuższej perspektywie. Do momentu przystosowania Fabryki Trzciny do prowadzenia działalności teatralnej Teatr Żydowski będzie korzystał gościnnie z wyremontowanych przestrzeni Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa (Al. Niepodległości 141).
Priorytetowym i ustawowym zadaniem Miasta Stołecznego Warszawy jest niezmiennie zapewnienie Teatrowi Żydowskiemu docelowej siedziby w mieście. W związku z tym trwają rozmowy z inwestorem na Pl. Grzybowskim. Rozpatrywane są także inne możliwości lokalizacji siedziby teatru.
Źródło: prasowy U m.st. Warszawa