Test oddechowy w celu wykrycia zakażenia Helicobacter pylorii.
Test oddechowy to bardzo dobra i nieinwazyjna metoda kontroli występującego zakażenia Helicobacter pylorii a także kontrola po leczeniu ewentualnego zakażenia Hp. Dzięki swojej bardzo wysokiej czułości sięgającej 90-96% oraz swoistości dochodzącej do prawie 100%, wyjątkowo rzadko dochodzi do wyników fałszywie ujemnych (czyli sytuacji takiej, że test wychodzi negatywnie a zakażenie występuje). W teście wykorzystuje się aktywność ureazy, wytwarzanej przez bakterię Helicobacter pylorii. Ureaza nie występuje u człowieka, tak więc stwierdzenie aktywności tego enzymu daje potwierdzenie, że mamy do czynienia z zakażenie Helicobacter pylorii.
Jak wykonuje się test?
Test jest bardzo prosty i nie obciążający dla pacjenta. Najpierw pobiera się próbkę powietrza wydychanego przez pacjenta do próbówki. Następnie pacjent dostane do wypicia środek diagnostyczny z sokiem pomarańczowym i robi kolejny pomiar po około 30 minutach – pobiera się kolejną próbkę wydychanego powietrza. Następnie obydwie próbki analizuje się w spektrometrze, który ocenia produkty przemiany związane z działaniem ureazy.
Co trzeba wiedzieć o teście?
Test jest niezwykle bezpieczny, mogą go wykonywać zarówno dzieci jak i kobiety w ciąży.
Jak się przygotować do testu?
Niektóre leki mogą wpływać na wynik testu, dlatego zaleca się ażeby na 2 dni przed badaniem odstawić blokery pomy protonowej (np. pantoprazol, omeprazol itd.) i H2 blokery (ranitydyna). Ponadto test należy wykonywać 6 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami. Dzień przed badaniem nie należy przyjmować leków zobojętniających taki jak manti, reni itd.
Na zdjęciu Dr hab. med. Michał Wszoła - Chirurg, Transplantolog kliniczny
Przychodnia Lekarska MediSpace
ul. Spokojna 5, 01-044 Warszawa
www.medispace.pl
tel. +48 607 206 707
tel.+48 22 255 90 50