mobile
REKLAMA

Tężnia „Maciejka” ponownie otwarta

Po zimowej przerwie w sobotę, 17 kwietnia, uruchomiona zostanie tężnia w Parku im. Jana Pawła II. Przypomnijmy, to projekt z budżetu obywatelskiego, na który zagłosowało 2 245 osób. Po raz pierwszy solanka popłynęła w niej 1 lipca 2020 roku. Wszystkich korzystających z tężni obowiązuje reżim sanitarny związany z pandemią COVID-19.

Informacja prasowa
Tężnia „Maciejka” ponownie otwarta

Przy tężni, od strony południowej, zasadzonych zostało pięć drzew. W miejscu przedeptu powstał także nowy chodnik, łączący dwa dojścia do tężni.

Tężnia czynna będzie codziennie w godz. 8.30-21.30. Zalecany jednorazowy seans w tężni powinien trwać do 45 min., przy czym należy zachować odległość minimum 1 metr od tarniny. Dzieci do ukończenia 10. roku życia mogą przebywać na terenie tężni wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich.

Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni są: stany zapalne, ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, choroby niewydolności krążenia, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe, zaawansowana astma oskrzelowa, po przebytej gruźlicy, nadwrażliwość na jod i brom oraz inne jony zawarte w solance.

Tężnia Solankowa „Maciejka” to konstrukcja drewniana o wymiarach 11 metrów długości, 1,3 metra szerokości, 3,65 metra wysokości, wypełniona gałązkami tarniny. Specjalna pompa podaje solankę o dużej zawartości jodu, która spływając z góry tworzy mgiełkę do inhalacji. Powietrze wokół tężni kiedy paruje solanka, zawiera minerały, które wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają one także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Zbiornik na solankę ma pojemność 7000 m³. Solanka pochodzi z Ciechocinka.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda