,,Uniwersytet Warszawski nie ma problemów tylko wyzwania’’. Jakie są jego cele na najbliższe lata?
Uniwersytet Warszawski zajmuje najwyższe miejsce na Liście Szanghajskiej spośród polskich uczelni. 19 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie prasowe z władzami placówki, które przedstawiły cele UW na najbliższe lata. Jakie są? I czy zaspokajają podstawowe potrzeby studentów?
19 grudnia w sali konferencyjnej Pałacu Kazimierzowskiego odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego zaprezentowane zostały najnowsze działania i przedsięwzięcia Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie inwestycji, badań, współpracy krajowej i zagranicznej. Władze uczelni reprezentowali prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, oraz Robert Grey, kanclerz UW. Wydarzenie prowadziła rzeczniczka prasowa UW dr Anna Modzelewska.
- Chcemy być dobrym uniwersytetem, nie tylko na terenie Polski. Dlatego wraz z siedmioma partnerami z zagranicy budujemy Uniwersytet Europejski. Dążymy do tego, aby ta instytucja była w stanie konkurować z najlepszymi uczelniami amerykańskimi i azjatyckimi. W programie bierze udział ponad 2 tysiące studentów, którzy mogą wybierać gdzie i co chcą studiować. Mogą wskazać z jakiej uczelni dyplom chcieliby uzyskać. Ponad 70% studentów z renomowanych uczelni europejskich wybiera Uniwersytet Warszawski. Nasza informatyka, szczególnie część dotycząca sztucznej inteligencji, zajmuje 9 miejsce na świecie i 1 w Europie. Na tej płaszczyźnie jesteśmy równi z Uniwersytetem Szanghajskim. Jest to jedno z naszych największych osiągnięć ostatnich lat. Chcemy to wykorzystać i będziemy bardzo mocno wspierać osoby, które zajmują się sztuczną inteligencją na UW. Jaki jest nasz główny cel na najbliższe lata? Wejście do pierwszej dwusetki z Listy Szanghajskiej i wzmocnienie pozycji w Europie - mówił podczas spotkania rektor UW, prof. Alojzy Z. Nowak.
Władze uczelni planują sfinansować wiele projektów przez następne kilka lat. Należą do nich m.in. otwarcie Welcome Pointu na Kampusie Głównym, a także zbudowanie Centrum Sportu i Rekreacji na Kampusie Ochota. Wartość tej drugiej inwestycji szacuje się na około 220 milionów złotych.
- Jeżeli chcemy być najlepsi, to musimy mocno inwestować w dydaktykę i prowadzenie badań. Mamy liczne zobowiązania wobec studentek, studentów, doktorantek i doktorantów. Należą do nich m.in. przebudowanie akademików i wybudowanie nowych. Dodatkowo planujemy otworzyć hotele asystenckie i domy dla pracowników. Przeznaczona do tego ziemia znajduje się na Służewcu. Naszym głównym celem jest stworzenie budynku modułowego. Jeśli chodzi o środki finansowania, to Uniwersytet jest bezpieczny na minimum dwa lata. Aktualne rozwiązania finansowe pozwalają nam łączyć kapitał prywatny z kapitałem publicznym, więc na razie jesteśmy spokojni - mówił rektor UW, prof. Alojzy Z. Nowak.
Prof. Alojzy Z. Nowak jest z wykształcenia ekonomistą. Zanim został rektorem, pełnił funkcję dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Do jego głównych celów należy współpraca UW z innymi placówkami w sektorze biznesowym. Podczas swojej kadencji planuje stworzyć dla uczelni kapitał żelazny na wzór finlandzki, który miałby zapewnić UW długotrwałą stabilność finansowania.
fot. Karolina Najda