mobile
REKLAMA

W obronie Specjalistycznej Poradni Rodzinnej

W połowie lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę o likwidacji Specjalistycznej Poradni Rodzinnej mieszczącej się przy al. Zjednoczenia 11. Od lipca tego roku, istniejąca od 23 lat poradnia i pomagająca rocznie 1200 mieszkańcom w kryzysie, zostanie włączona w struktury miejskiego Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” (CRW).

Informacja prasowa
W obronie Specjalistycznej Poradni Rodzinnej

Głównym zadaniem CRW jest prowadzenie placówek wsparcia rodzin i pieczy zastępczej, tymczasem nasza poradnia ma nieporównywalnie szerszy zakres działań psychologicznych, pedagogicznych i prawnych oraz terapii rodzinnej. – Włączenie naszej poradni w struktury CWR jest ogromnym błędem i uniemożliwi ciągłość realizacji dotychczasowych zadań. Niestety pomysł Ratusza sprowadza działalność naszej poradni do realizacji zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej, tymczasem poradnia działa na podstawie ustawy o pomocy społecznej – tłumaczy Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

 

Jak dodaje burmistrz, problemem jest brak wystarczającej liczby placówek, które świadczyłyby bezpłatną pomoc jak bielańska poradnia. – Zamiast ją likwidować i włączając w struktury innej jednostki, miasto powinno wspierać dzielnice w tworzeniu kolejnych miejsc, gdzie będzie udzielana podobna pomoc. Niestety kierunek obrany przez Ratusz, nie tylko tego problemu nie rozwiąże, ale moim zdaniem nawet go nasili, gdyż większość dotychczasowych klientów poradni straci w ten sposób możliwość uzyskania pomocy – precyzuje burmistrz.

 

W ostatnich latach na Bielanach wypracowano sieć wsparcia społecznego skupiającą m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej, Specjalistyczną Poradnię Rodzinną, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, placówki oświatowe, Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (EZRA), Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych. – Dzisiaj niezrozumiała dla mnie decyzja „wyrywa” nam jeden z bardzo ważnych elementów dobrze działającego systemu. Naszym mieszkańcom zabierana jest poradnia, gdzie od 23 lat otrzymywali pomoc – ocenił burmistrz Pietruczuk.

 

W swoim wystąpieniu w obronie poradni na sesji Rady Warszawy, burmistrz podziękował całej Radzie Dzielnicy Bielany, która solidarnie podjęła stanowisko sprzeciwiające się działaniom ratusza. Wspólne stanowisko w tej sprawie zostało przegłosowane ponad podziałami. – Dziękuje również miejskim radnym Agacie Diduszko-Zyglewskiej i Tomaszowi Herbichowi, którzy wyrazili swój sprzeciw w trakcie wystąpień na Radzie Warszawy – zakończył Pietruczuk.

 

UD Bielany

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda