Warszawa coraz bardziej eko
Na stołecznych ulicach pojawią się kolejne nisko- i zeroemisyjne pojazdy. Pierwsze autobusy napędzane gazem CNG już kursują. Wkrótce dołączy do nich aż 54 nowych.
Dwa dni temu na ulice wyjechało 5 autobusów MAN Lion's City G napędzanych gazem CNG. Są to m.in. linie 105, 128 i 180. Kontrakt obejmuje aż 110 autobusów o długości 18-metrów i o długości 12-metrów. W Przegubowcach znajdują się biletomaty, klimatyzacja, monitoring oraz elektroniczna informacja pasażerska.
Solaris niskoemisyjnie
Za kolejną dostawę autobusów odpowiada firma Solaris. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał kontrakt z firmą Arriva na obsługę linii komunikacji miejskiej z 54 przegubowymi Solarisami Urbino 18 CNG. Umowa została podpisana na 8 lat, a jej koszt wyniesie 291mln. Samochody będą kursować w stolicy od września.
Dofinansowanie z Unii
W marcu Miejskie Zakłady Autobusowe postanowiły, że dostawcą 130 przegubowych autobusów będzie firma Solaris. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 stolica dostała dofinansowanie w wysokości 180 mln zł. Dzięki temu będzie można zakupić 130 niskopodłogowych autobusów oraz sieć ładowarek ulicznych. Pomoże to zupełnie wyeliminować autobusy z olejem napędowym, które kursowały na Trakcie Królewskim. Pierwsze elektrobusy wyjada na miasto wraz z początkiem 2020 roku.
Obecnie w stolicy jeździ ponad 160 autobusów zero- i niskoemisyjnych. Z 54 gazowcami firmy Arriva będzie ich więc około 220. Wciąż jednak Warszawa odstaje od światowej czołówki, dysponując w skali kraju około kilku tysiącami elektrycznych pojazdów, gdzie Argentyna ma ich ok. 1,4 mln. Jednak poprzez sukcesywne zakupy ekologicznych autobusów jest możliwe nadgonienie światowej czołówki.
źródło: um.warszawa


























![[KONKURS] Wygraj najnowszą książkę Marty Zaborowskiej - premiera 1 lipca](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/073dc21a177e593af05937574a505dc2b5bedbc6.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/d16bfc4bd199cda12e0c1c13efa6cda0711f6450.jpeg)
![[KONKURS] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5e375e6a24da2e066ad74ba93d6511eb1239e293.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] „Smak bezwzrokowego życia” – wygraj pakiet książek Marka Kalbarczyka](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9175df796924cbc775c4c2c80f0f8a83fe3e0a0d.jpeg)















