mobile
REKLAMA

Warszawa, Lizbona i Lwów w finale konkursu iCapital 2023. Które miasto zostanie Europejską Stolicą Innowacji?

Trzy miasta zostały wybrane do finału prestiżowego konkursu Europejska Stolica Innowacji (iCapital) 2023. Są to Warszawa, Lizbona i Lwów. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie 2023 roku i otrzyma milion euro na rozwój swoich innowacyjnych projektów

Jakub Bielawski
Warszawa, Lizbona i Lwów w finale konkursu iCapital 2023. Które miasto zostanie Europejską Stolicą Innowacji?

Warszawa w finale o tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji

Warszawa jest jednym z trzech finalistów Nagrody iCapital, prestiżowego konkursu organizowanego przez Europejską Radę ds. Innowacji. Miasto zostało docenione za swoje inicjatywy, które wykorzystują technologię i kreatywność do poprawy jakości życia mieszkańców. Warszawa konkurowała z ponad 30 innymi miastami z całej Europy, które prezentowały swoje projekty z zakresu edukacji, zdrowia, mobilności, kultury i środowiska.

Kto wygra milion euro na innowacje?

Spośród dziesięciu finalistów, tylko jedno miasto zdobędzie główną nagrodę w wysokości miliona euro. Pozostałe miasta jednak nie odejdą z pustymi rękami - każde z nich otrzyma 100 000 euro na rozwój swoich projektów. Wszystkie miasta-finaliści będą miały też okazję dołączyć do ekskluzywnej sieci Forum Europejskiej Rady ds. Innowacji, gdzie będą mogły wymieniać się doświadczeniami i inspiracjami z innymi liderami innowacji.

Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 listopada 2023 roku w Marsylii. To właśnie to francuskie miasto zostało uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Innowacji w 2022 roku. Kto będzie następny?

Miasta są kluczowe dla rozwoju

Europejskie miasta są źródłem innowacji, tworząc miejsca, gdzie krzyżują się różnorodne idee, talenty i zasoby. O ich znaczeniu dyskutowano podczas październikowego Szczytu Innowatorów Nowej Generacji, który zorganizowała hiszpańska prezydencja Rady Unii Europejskiej w Madrycie oraz Zgromadzenia Plenarnego Forum Europejskiej Rady ds. Innowacji.

Nagroda iCapital została przyznana po raz pierwszy w 2014 r. Dotychczasowe Europejskie Stolice Innowacji to: Barcelona (2014), Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019), Leuven (2020), Dortmund (2021) i Aix-Marseille-Provence Métropole (2022).

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda