mobile
REKLAMA

Warszawa stawia na samodzielność i dobre relacje społeczne

Stolica opracowała projekt strategii rozwiązywania problemów społecznych m.st. Warszawy na lata 2021-2030. Wskazuje ona kierunki doskonalenia wsparcia osób i rodzin w trudnej sytuacji, której nie są w stanie przezwyciężyć samodzielnie. Aktualnie przeprowadzane są konsultacje społeczne. Przed nami jeszcze trzy spotkania.

inf. prasowa
Warszawa stawia na samodzielność i dobre relacje społeczne

Założenia strategii

Strategia rozwiązywania problemów społecznych m.st. Warszawy na lata 2021-2030 zakłada, że:

  • rozwiniemy ofertę specjalistycznych usług - tak, by pomoc była „szyta na miarę" i była dopasowana do indywidualnych potrzeb i konkretnej sytuacji;
  • poszukamy innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność profilaktyki i rozwiązywania problemów;
  • postawimy na dobre relacje i zdrowy styl życia;
  • włączymy wszystkich mieszkańców w pomaganie;
  • wzmocnimy współpracę z instytucjami działającymi w wielu obszarach.

Warszawiacy już pokazali ogromny potencjał solidarności społecznej. Od początku pandemii do ośrodków pomocy społecznej zgłosiło się wielu wolontariuszy. Chcemy na tak pozytywnym doświadczeniu budować nowy wizerunek pomocy społecznej.

 

Konsultacje społeczne

Zapraszamy mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych do wypowiadania się w kwestiach związanych z projektem. Uwagi może zgłosić każdy. Do tej pory odbyło się już 6 spotkań, a przed nami trzy ostatnie, które dotyczą:

  • zapobiegania uzależnieniom i innym zachowaniom ryzykownym – 19 marca, godz. 9.00-11.00,
  • seniorów – 22 marca, godz. 9.00-11.00,
  • integracji społecznej i zawodowej poprzez edukację, ochronę zdrowia, sport i kulturę – 24 marca, godz. 14.00-16.00 .

Udział w spotkaniach można zgłosić na adres koordynacja.ps@um.warszawa.pl. W mailu zwrotnym prześlemy link do spotkania.

 

Natomiast do 31 marca przyjmujemy uwagi pisemne. Można je przesłać na adres koordynacja.ps@um.warszawa.pl lub wypełnić ankietę.

 

Projekt strategii i więcej informacji o konsultacjach można znaleźć na stronie www: dla organizacji pozarządowych oraz dla mieszkańców.

 

Kontekst powstania strategii

Wspieranie samodzielności dotyczy osób, które z powodu ograniczeń stwarzanych przez otoczenie nie mogą w pełni samodzielnie funkcjonować. Likwidacja barier sprawia, że wiele osób może być bardziej samodzielnych. Empatia i wrażliwość społeczna ułatwiają samodzielność lub dążenie do niej. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Jednak każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji i potrzebować wsparcia.

Wiele osób ukrywa swoje problemy np. z uzależnieniami czy przemocą, nie sięga po pomoc w trudnej sytuacji m.in. z powodu wstydu. Nie chcą należeć do grupy negatywnie postrzeganej przez innych - pragniemy pomóc w zwalczaniu takich stereotypów.

 

Strategia rozwiązywania problemów społecznych zmieni postrzeganie pomocy społecznej. Skupia się na problemach, z którymi osoby i rodziny nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Pracownicy socjalni będą przewodnikami w znajdowaniu rozwiązania.

 

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda