mobile
REKLAMA

Warszawa Wierszy: poezja w stolicy!

Pierwsza edycja festiwalu poetyckiego “Warszawa Wierszy”, rozpocznie się już 30 września i potrwa do 9 października. Organizatorami festiwalu są Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej oraz Polski PEN Club

Informacja prasowa
Warszawa Wierszy: poezja w stolicy!

Niezwykłe doświadczenie z wierszami

Działaniami składającymi się na „Warszawę Wierszy” organizatorzy chcą budować przestrzeń, w której wiersze będą mogły wybrzmieć ze szczególną siłą – w sposób otwierający je na miejską codzienność, a jednocześnie tak, by spotkanie z wierszem mogło stać się doświadczeniem świątecznym. Jak podkreśla Paweł Próchniak, dyrektor festiwalu, w myśleniu o „Warszawie Wierszy” ważna jest metafora „domu poezji” ukonkretniona w przestrzeni Domu Literatury.

Warszawa miastem poezji

Ważna jest też stołeczność Warszawy – miasta, które może, a nawet powinno być „stolicą polskiej poezji". Istotną rolę w „Warszawie wierszy” odgrywała będzie twórczość poetów na różne sposoby z Warszawą związanych, współtworzących ją dawniej i dziś swoimi wierszami i swoją obecnością. Dotyczy to zarówno twórców mocno wpisanych w warszawski pejzaż kulturowy, mieszkających w tym mieście przez lata, jak i tych, dla których Warszawa była ważnym miejscem krócej, ale intensywnie.

Dotyczy to także warszawskich twórców piszących w językach innych niż polski – jak kiedyś poeci jidysz, czy obecnie białoruscy i ukraińscy. Jednocześnie kolejnym edycjom festiwalu patronowali będą poeci nie zawsze bezpośrednio kojarzeni z Warszawą, ale szczególnie ważni dla polskiej poezji. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest “zmysł udziału”, zaczerpnięty z wiersza Wisławy Szymborskiej..

Każda artystyczna dusza znajdzie coś dla siebie

W programie festiwalu znalazły się rozmowy i spotkania autorskie, wieczory wierszy, warsztaty poetyckie, wystawy i koncerty. Można będzie wybrać się na spacer “miejsca poetów, miejsca wierszy”, a także wziąć udział w akcji “podaruj wiersz” i w wydarzeniach “kawa i wiersz”, zaplanowanych w wybranych warszawskich kawiarniach.

Swój udział w festiwalu zapowiedzieli m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Krzysztof Siwczyk, Anna Piwkowska, Krzysztof Czyżewski, Piotr Mitzner, Anna Bikont i Anda Rottenberg. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, ze względów organizacyjnych na niektóre obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie www.warszawawierszy.pl.

Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda