mobile
REKLAMA

Warszawa zablokowana przez Marsz Miliona Serc. Co musisz wiedzieć, jeśli planujesz podróż w niedzielę?

W niedzielę, 1 października, odbędzie się Marsz Miliona Serc. Start marszu zaplanowano na godz. 12:00 z ronda Dmowskiego. Organizatorzy liczą na frekwencję nawet milionową. Mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z utrudnieniami w komunikacji miejskiej i możliwymi zamknięciami ulic przez policję.

Jakub Bielawski
Warszawa zablokowana przez Marsz Miliona Serc. Co musisz wiedzieć, jeśli planujesz podróż w niedzielę?

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach stolicy

Niedzielne zgromadzenie rozpocznie się w samo południe, o godzinie 12.00, na rondzie Dmowskiego. Stamtąd uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską do Świętokrzyskiej. Po dojściu do ronda ONZ skręcą w prawo, w aleję Jana Pawła II. To właśnie nią przejdą do ronda „Radosława". Zakończenie marszu planowane jest na godzinę 16:00.

Przed nami największe z tegorocznych wyzwań. Marsz Miliona Serc jest wydarzeniem, które – ze względu na spodziewaną liczbę uczestniczących osób – nie miało jeszcze miejsca w naszym mieście. Serdecznie zapraszamy wszystkich na ten marsz jedności. Miasto Stołeczne jest współorganizatorem tego wydarzenia i staramy się je przygotować w ten sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko wszystkim uczestniczącym, ale również pozostałym mieszkańcom Warszawy – mówił podczas konferencji na temat przygotowania stołecznych służb do marszu Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Niektóre ulice będą nieprzejezdne

W związku z organizacją marszu, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Już od soboty, 30 września, nie będzie można korzystać z przystanku Centrum 06 przy Alejach Jerozolimskich. Zamiast tego, autobusy będą zatrzymywać się na tymczasowym przystanku za przejściem dla pieszych. W związku z tym, kilka miejsc parkingowych zostanie wyłączonych.

W niedzielę, od godziny 9:00, z kolei zamknięta zostanie ulica Marszałkowska na odcinku od ronda Dmowskiego do ulicy Złotej. Kierowcy będą mogli poruszać się tylko po Alejach Jerozolimskich i skręcać w stronę placu Konstytucji lub placu Bankowego. Nie będzie możliwości przejazdu przez ulicę Świętokrzyską ani Złotą. Dodatkowo, policja może zdecydować o zamknięciu ulic, które zostaną użyte przez marsz, oraz przecinających je dróg, takich jak Aleje Jerozolimskie, Prosta, Aleja Solidarności i Słomińskiego, w zależności od liczby uczestników wydarzenia.

Więcej zmian w organizacji ruchu

W związku z planowanym przemarszem w Warszawie, organizatorzy zapowiadają utrudnienia w ruchu drogowym. Uczestnicy wydarzenia będą dojeżdżać do stolicy głównie autokarami, dla których przygotowano specjalne parkingi na początku i na końcu trasy.

Od godziny 8:00 do 13:00 nie będzie można wjechać na plac Konstytucji i okoliczne ulice. Tam będą parkować autokary przywożące uczestników przemarszu. Zamknięta będzie również część ulicy Waryńskiego, a także Marszałkowskiej od strony placu Zbawiciela. Kierowcy będą musieli korzystać z objazdów przez Trasę Łazienkowską lub ulicę Waryńskiego w stronę Mokotowa.

Na drugim końcu trasy, na ulicy Popiełuszki, będą oczekiwać autokary odbierające uczestników po zakończeniu zgromadzenia. Ulica ta będzie nieprzejezdna od godziny 13:00 do 20:00. Nie będzie można na nią wjechać ani z placu Kuronia ani z ulicy Słowackiego. Na placu Grunwaldzkim kierowcy będą kierowani na ulicę Broniewskiego lub aleję Wojska Polskiego.

Również na ulicy Krasińskiego obowiązywać będą ograniczenia. Nie będzie można na nią wjechać ani z Broniewskiego ani z placu Wilsona (z wyjątkiem mieszkańców).

Parkowanie również będzie utrudnione

Kierowcy nie będą mogli parkować ani zatrzymywać się na trasie przejścia uczestników, a ich samochody mogą zostać odholowane na koszt właściciela. Dotyczy to m.in. placu Konstytucji, ulicy Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej, alei Jana Pawła II, Nowowiejskiej, Waryńskiego, Wawelskiej i Popiełuszki. Wyjątkiem są pojazdy organizatora i z przepustkami.

Komunikacja miejska będzie bardziej dostępna

W związku z marszem, Warszawa zwiększa liczbę kursujących środków transportu publicznego. W niedzielę, 1 października, od około godziny 9.00 do 19.00, metro i tramwaje będą jeździły częściej, a na ulicach pojawi się więcej autobusów. Autobusy będą kursować Traktem Królewskim, aczkolwiek tego dnia wyjątkowo nie będzie dostępu dla pieszych na Krakowskim Przedmieściu. Autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503 i 518 będą kursować swoimi standardowymi trasami w tym rejonie.

Podejmowaliśmy decyzje tak, aby dostosować transport publiczny do bezpiecznego i komfortowego przewozu uczestników. Zachęcamy do korzystania w niedzielę z obydwu linii Metra a także o korzystanie z Szybkiej Kolei Miejskiej i pociągów Kolei Mazowieckich. W tym dniu na całym mazowieckim węźle kolejowym będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów w pociągach Kolei Mazowieckich i w komunikacji WTP – powiedziała Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Na trasy wyjadą dodatkowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej: linii S1 (Otwock – Pruszków przez Warszawę Centralną), S20 (w godzinach porannych Sulejówek – Warszawa Zachodnia i popołudniowych Warszawa Zachodnia – Sulejówek Miłosna, przez Warszawę Centralną), S3 (w godzinach popołudniowych Warszawa Gdańska – Legionowo) i S30 (w godzinach porannych Legionowo – Warszawa Zachodnia). Linie SKM będą obsługiwane dłuższymi składami.

Przez cały dzień autobusy linii 178, 409 i 520 będą kursowały na skróconych trasach.

178 pojedzie z pętli Skorosze na rondo Daszyńskiego, 409 z Cmentarza Północnego dojedzie tylko do Metra Młociny, a 520 będzie łączyć Marysin z przystankiem Pomnik Lotnika.

Niektóre linie zmienią swoje trasy

Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami.

Kolejne zmiany w kursowaniu WTP zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

Trasy linii 1, 4, 7, 9, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26 i 33 zostaną podzielone na dwie części. Szczegóły na stronie WTP.

Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa „za tramwaj" – autobusy będą jeździły ulicami Towarową i Okopową między placem Zawiszy a przystankiem Niska 01 na Okopowej.

Informatorzy WTP będą służyli pomocą

W najbliższą niedzielę pasażerowie będą mogli liczyć na pomoc informatorów WTP. Będą oni dostępni w strategicznych punktach, aby wskazać najlepszą alternatywę transportową, a także pomóc w zakupie biletów. Na ulicach Warszawy będą również obecni instruktorzy nadzoru ruchu, którzy będą dbać o płynność ruchu. Aby być na bieżąco z sytuacją w komunikacji miejskiej, można odwiedzić stronę internetową WTP lub śledzić relację na żywo w mediach społecznościowych w godzinach 08.00-18.00.

fot.UMW, Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda