Warszawska podstawówka wygrywa ogólnopolski konkurs
Szkoła Podstawowa nr 400 z warszawskiego Wilanowa zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Brick Award 2023
Szkoła Podstawowa nr 400 z warszawskiego Wilanowa zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zaprojektowana przez pracownie Bujnowski Architekci inwestycja, została również nagrodzona w kategorii Sharing Public Spaces, która obejmuje budownictwo publiczne. Jury doceniło realizację za doskonały standard, który oferuje uczniom atrakcyjne przestrzenie do integracji. Teraz obiekt ma szansę rywalizować w międzynarodowej edycji konkursu, której finał odbędzie się w 2024 r.
Międzynarodowy konkurs architektoniczny
Międzynarodowy konkurs architektoniczny Wienerberger Brick Award odbywa się regularnie w systemie biennale od 2004 roku. Od 2013 roku naprzemiennie z edycją krajową Konkurs, za którego ideą stoi firma Wienerberger, ma na celu uhonorowanie najbardziej inspirujących budynków wykonanych z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, m.in. cegieł i dachówek.
Tegoroczna edycja Brick Award to VI lokalna odsłona konkursu kierowana do polskich architektów, których projekty zostały zrealizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. Zwycięzca Grand Prix i Nagrody w kategorii Sharing Public Spaces otrzymuje nagrodę pieniężną w wys. 20 000 zł, zwycięzcy w pozostałych kategoriach – po 10 000 zł.
Podczas tegorocznej edycji konkursu, po raz pierwszy przyznano również Nagrodę Wienerberger, za obiekt zrealizowany z produktów producenta.
Kto oceniał projekty
O przyznaniu nagród i wyróżnień zdecydowało grono niezależnych ekspertów – uznanych architektów i krytyków architektury. Podczas tegorocznej edycji konkursu, do grona Jury zaproszenie przyjęli:
-
Marlena Wolnik – architektka, członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich i Zarządu O/Katowice, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP, prelegentka wielu wykładów i prezentacji, tutorka warsztatów architektonicznych;
-
Szymon Januszewski – architekt prowadzący pracownię architektoniczną Insomnia oraz pracujący również na Wydziale Architektury i Wzornictwa Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz;
-
Zbigniew Maćków – architekt IARP, absolwent WA PWr i Kingston School of Architecture, założyciel biura Maćków Pracownia Projektowa;
-
Krzysztof Mycielski – architekt, krytyk architektury, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel pracowni Grupa 5 Architekci;
-
Grzegorz Piątek – krytyk architektury, pisarz, kurator, autor książek m.in. „Najlepsze miasto świata” i „Gdynia obiecana”.
Stanowisko Sekretarza Konkursu objął arch. kraj. Rafał Mroczkowski. W trosce o obiektywizm i bezstronność przedstawiciele organizatora – firmy Wienerberger – nie zasiadają w Jury.
Grand Prix i Nagroda w kategorii Sharing Public Spaces
Nazwa Projektu: Szkoła Podstawowa nr 400 w Warszawie
Pracownia, Autor projektu: Bujnowski Architekci
Skład zespołu autorskiego: Piotr Bujnowski, Martyna Rowicka-Michałowska, Karina Jędrak-Kościesza
Uzasadnienie:
„Grand Prix przyznano za realizację zespołu budynków publicznej szkoły podstawowej nie tylko daleko przewyższającym standardem architektonicznym tego typu inwestycje w Polsce, ale i oferującym, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, atrakcyjne przestrzenie integracji. Umiejętnie skameralizowana skala, wypełnione światłem wnętrza i ich relacja z otoczeniem oraz użyta na elewacjach ręcznie formowana cegła, pięknie zestawiona z drewnianymi detalami hali sportowej oraz barwionym betonem architektonicznym naziemnego parkingu, świadczą zarówno o świadomości trendów, jak i o ponadczasowym warsztacie projektowym.”
fot.UDWilanów