Wielkie otwarcie na Mokotowie
Już za parę dni otwarcie Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr, przestrzeni, która ma szanse stać się najwyższej jakości kulturalną marką Warszawy, miejscem społecznej interakcji, przestrzenią publiczną sprzyjającą wymianie doświadczeń, ale także miejscem odpoczynku w drodze przez miasto.
- Symboliczne jest przekształcenie postindustrialnej przestrzeni na warszawskim Mokotowie w oazę sztuki. Jestem przekonana, że twórcom uda się przekształcić ją w imponującą rozmachem działań przestrzeń artystyczną. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. - Działalność Centrum idealnie wpisuje się w przyjęty „Program Rozwoju Kultury do 2020 r. Miasto i Obywatele”. Nie do przecenienia jest projekt animowania aktywności mieszkańców przy wykorzystaniu otwartej przestrzeni obiektu, stworzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży. Czyli znowu inwestowanie w nowe pokolenia odbiorców sztuki, bez których ta nie istnieje.- dodała Prezydent stolicy.
Instytucja
Nowy Teatr to centrum kultury wspierające działania artystyczne i społeczne, poszukujące nowych sposobów komunikowania. Nowy Teatr jest producentem spektakli teatralnych (w tym przedstawień dyrektora artystycznego Krzysztofa Warlikowskiego), wydarzeń cyklicznych (programy warsztatowe i akcje interdyscyplinarne), wydarzeń jednorazowych (wystawy, koncerty, interwencje w przestrzeni miejskiej), festiwali o charakterze krajowym i międzynarodowym (festiwal instalacji muzycznych Instalakcje), wydarzeń edukacyjnych (debaty, wykłady, publikacje), zdarzeń społecznych (Nowy Targ). Część realizacji Nowego Teatru odbywa się w ramach koprodukcji krajowych i zagranicznych.
Cechą charakterystyczną Nowego Teatru jest interdyscyplinarność, prezentowanie wysokiej sztuki w nieoczywistej przestrzeni czy aranżacji. Działania Nowego Teatru zorientowane są na kreatywną partycypację. Działalność po remoncie hali będzie w pełni całoroczna. Nowe życie Nowego Teatru to tworzenie kreatywnej oferty aktywizującej mieszkańców Mokotowa i Warszawy, w zgodzie z filozofią tego miejsca, mówiącą, że każdy, kto myśli, jest człowiekiem twórczym.
Inwestycja
Budowa Międzynarodowego Centrum Kulturalnego Nowy Teatr to w istocie modernizacja oraz przystosowanie dla potrzeb realizacji programu kulturalno-edukacyjnego zabytkowej hali warsztatowej, budynku administracyjnego oraz zagospodarowanie otoczenia zabytku w obrębie terenu będącego w użytkowaniu Nowego Teatru przy ul. Madalińskiego 10/16. W możliwie najwyższym stopniu centrum zostanie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Najważniejszym elementem inwestycji była rewitalizacja hali o powierzchni ok. 2800 m2. Forma architektoniczna obiektu pozostała niezmieniona z uwagi na jego zabytkowy charakter. Hala, do 2012 roku służąca obsłudze urządzeń i pojazdów MPO, została przekształcona w wielofunkcyjną przestrzeń wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali. Dzięki konstelacji haków sufitowych, odpowiedniemu rozmieszczeniu przyłączy technologicznych oraz mobilnej widowni na ok. 400 osób możliwe będzie każdorazowe dostosowanie układu sceny i widowni do potrzeb danego spektaklu lub akcji artystycznej. Sala teatralna bardziej przypomina studio filmowe niż klasyczne wnętrze teatralne. Oprócz sceny, w hali znajduje się także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego (garderoby, charakteryzatornia) i technicznego z podręcznym magazynem oraz obszerne foyer. Elastyczność ustawienia sceny i widowni pozwala na symultaniczne wykorzystywanie przestrzeni – część hali może zająć spektakl, inną część wystawa, gdzie indziej mogą trwać przygotowania do koncertu. Przebudowany łącznik pomiędzy halą a budynkiem administracyjnym tworzy całoroczne, główne wejście od ul. Madalińskiego.
Teren otwarty: Latem strefa plenerowa da możliwość tworzenia centrum w centrum, dodatkowej przestrzeni artystyczno-życiowej. Strefa zewnętrzna teatru będzie miejscem przeznaczonym na instalacje artystyczne. Zapraszani będą artyści, architekci, projektanci zainteresowani testowaniem nowych sposobów użytkowania przestrzeni miejskiej, np. poprzez realizowanie intrygujących instalacji przestrzennych. Całość terenu pozostanie ogrodzona, niemniej ogrodzenie będzie miało nietypowy charakter – poprzez możliwość otwarcia jego modułów, ażurowość, meandrujący przebieg, wmontowanie weń ławek będzie elementem w większym stopniu łączącym niż dzielącym.
Finansowanie:
Dotacja z funduszy EOG i funduszy norweskich, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych w kwocie 19 115 511 złotych netto (środki z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w ramach programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa narodowego oraz środki z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
M.st. Warszawa przeznaczyło w latach 2010-2016 na inwestycję kwotę 15 257 240,97 złotych brutto. Z tych środków zostały sfinansowane prace przygotowawcze tj. ekspertyzy, audyty, konsultacje inżynierskie, usługi doradcze, prawne; projekty budowlane, wykonawcze i branżowe; roboty budowlane przeprowadzone w latach 2013-2014 tj. wymiana posadzki betonowej w nawie głównej hali oraz modernizacja budynku magazynowego na cele przestrzeni edukacyjnej. Pozostałe środki zostały przeznaczone przede wszystkim na rozpoczęte po podpisaniu umowy ze SKANSKA S.A. roboty budowlane w hali warsztatowej oraz budynku administracyjnym, terenie zewnętrznym oraz zakup sprzętu i wyposażenia do nowej siedziby.
Program otwarcia
W programie otwarcia znajdą się między innymi: spektakl „Francuzi”, pokazy filmowe widowisk operowych Krzysztofa Warlikowskiego, oprowadzania po budynku przez aktorów Nowego Teatru oraz międzynarodowe Forum Otwarcia z udziałem wybitnych gości z Polski i Europy.