mobile
REKLAMA

Wybrzeża Helskie i Szczecińskie z murem przeciwpowodziowym gotowe

Prace budowlane na Wybrzeżach Helskim i Szczecińskim dobiegają końca. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe jest już gotowe.

Informacja prasowa
Wybrzeża Helskie i Szczecińskie z murem przeciwpowodziowym gotowe

Przejazd Wybrzeżami Helskim i Szczecińskim jest możliwy już w pełnej szerokości, czyli jednym pasem w kierunku centrum i dwoma pasami w kierunku mostu Gdańskiego. Dostępne będą też nowe chodniki i drogi rowerowe, które powstały po obydwu stronach jezdni a uruchomienie nowych sygnalizacji świetlnych ułatwi pieszym i rowerzystom bezpieczne przemieszczanie się w rejonie praskiego nabrzeża Wisły. 

Nowo wybudowana kładka pieszo-rowerowa nad kanałem Portu Praskiego pozostanie na razie wyłączona z ruchu - do jej otwarcia konieczne jest uzyskanie decyzji nadzoru budowlanego o pozwoleniu na użytkowanie.

Podstawowym celem inwestycji była budowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego w postaci muru oporowego wzdłuż praskiego wybrzeża. Mur połączony został z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego i z wałem Golędzinowskim po północnej stronie mostu Gdańskiego. Dzięki wybudowaniu muru zabezpieczenie przeciwpowodziowe Pragi-Północ zyskało ciągłość.

Inwestycja objęła także rozbudowę ul. Wybrzeże Szczecińskie i Helskie na odcinku o długości 2,2 km od rejonu ul. Okrzei do mostu Gdańskiego. Zachowana została dotychczasowa liczba pasów ruchu, czyli jeden w kierunku centrum miasta i dwa w kierunku mostu Gdańskiego. W weekendy i święta prawy pas od strony ZOO będzie udostępniony do parkowania. 

Inwestycja w wysokim stopniu uwzględniła potrzeby rowerzystów i pieszych. Powstały obustronne drogi rowerowe oraz chodniki powiązane ze ścieżką oraz terenami rekreacyjnymi nad Wisłą. Wybudowane zostały także nowe przejścia przez jezdnię.

Wzdłuż drogi sadzonych jest ponad 40 tys. krzewów i bylin takich jak m.in.: irga szwedzka, trzmielina Fortune’a, trzcinnik ostrokwiatowy lilak Meyera, barwinek pospolity i rozchodnik okazały. Przybędzie także 120 nowych drzew, wśród których dominują dęby szypułkowe, lipy srebrzyste oraz graby pospolite. Mur przeciwpowodziowy obsadzony został sadzonkami bluszczu pospolitego.

Umowa zawarta w styczniu 2020 r. na kwotę 76 mln zł z firmą SKANSKA przewidywała zakończenie inwestycji w przeciągu 24 miesięcy. W najbliższych dniach będą jeszcze trwały nasadzenia zieleni i prace porządkowe.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda