Wystawa – Polskie drogi do niepodległości.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przypadającego 11 listopada w Parku Szczęśliwickim zostanie zorganizowana wystawa Polskie drogi do niepodległości 1918.
Na ogrodzeniu basenu przy ul. Usypiskowej, za mostkiem od strony ul. Dickensa zostanie zainstalowane dziesięć plansz o tematyce związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. To już jest trzecia zorganizowana na Ochocie wystawa tego typu. Z pewnością warto ją zobaczyć, zwłaszcza uwzględniając rangę święta.
Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. po 123 latach niewoli, a na niektórych ziemiach po 146 latach. To był czas, kiedy nie można było mówić po polsku, nie wolno było śpiewać polskich pieśni, kultywować tradycji i historii Rzeczpospolitej. W szkołach nie można było uczyć się historii swojego kraju, myśleć o przynależności do polskiego narodu. Polski nie było… Zależnie od zamieszkiwanego regionu Polaków zmuszano, aby stali się Austriakami, Niemcami, Rosjanami. Sprzeciw przeciwko niewoli przeradzał się w zrywy niepodległościowe, jak Powstanie Listopadowe w latach 1830 – 1831, czy Powstanie Styczniowe w latach 1863 – 1864.
Szansą na rzeczywiste umiędzynarodowienie sprawy Polski stał się dopiero wybuch I Wojny Światowej w 1914 r. Doniosła dla nas data 11 listopada to dzień, w którym od 1937 r. obchodzimy Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Nie zapominajmy jednak, że powrót Polski na mapę polityczną Europy był procesem długim i trudnym. O tym właśnie traktuje wystawa, którą będzie można zobaczyć w Parku Szczęśliwickim.
Na planszach znajdziemy odniesienia do ojców polskiej niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Znajdą się plansze z treściami obrazującymi polskie rozdroża polityczne tych czasów oraz kontekst międzynarodowy. Nie zbraknie też odniesień do Legionów Polskich.
W dzielnicy Ochota wydarzenia o charakterze patriotycznym, historycznym mają ogromną wagę. Pamięć i szacunek dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę oraz idea wychowania w duchu patriotycznym młodego pokolenia są niezwykle istotne dla władz dzielnicy. Wystawa Polskie drogi do niepodległości 1918 jak najbardziej wpisuje się w tę filozofię.
Jeszcze raz zapraszamy do obejrzenia wystawy w Parku Szczęśliwickim.
fot. mat. własne




















![[KONKURS] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5e375e6a24da2e066ad74ba93d6511eb1239e293.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] „Smak bezwzrokowego życia” – wygraj pakiet książek Marka Kalbarczyka](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9175df796924cbc775c4c2c80f0f8a83fe3e0a0d.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/0468f7c1ea2774aeabbe7c5f0a5130c04656fa63.png)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU Z OKAZJI DNIA DZIECKA] Wygraj zaproszenie na spektakl w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/09ce9156a5c8a253c32c3d90ef187667473d7ef5.jpeg)















