Zasiejmy „Ziarno Świadomości” czyli powrót do natury
W budynku Samopomocy Chłopskiej przy ul. Kopernika 30 w Warszawie odbyła się spotkanie z twórcami Kina Objazdowego i filmu „Ziarno świadomości”. Dokument poświęcony jest rolnictwu naturalnemu z wykorzystaniem prawdziwych darów Matki Ziemi oraz jego pozytywnym wpływie na zdrowie społeczeństwa i przeciwdziałaniu powstawaniu chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca czy otyłość.
Wczoraj w budynku Samopomocy Chłopskiej przy ul. Kopernika 30 w Warszawie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Ziarno świadomości” połączona ze spotkaniem z jego twórcami. Gośćmi specjalnymi byli Pedro i Bernard Dogorowie, rolnicy z Podlasia, będący także bohaterami owego filmu.
Dokument poświęcony jest rolnictwu naturalnemu z wykorzystaniem prawdziwych darów Matki Ziemi. Pedro Dogor, pasjonat rolnictwa naturalnego oraz kolekcjoner nasion i odmian roślin, w sposób niezwykle wzruszający i bardzo osobisty opowiada nie tylko o świecie starych odmian roślin czy naturalnej genetyce, ale i niezwykle ciekawie przybliża temat gospodarki rolnej globalnej, ukazując jednocześnie ogromny potencjał rodzimych gleb, idee małych rodzinnych gospodarstw i sens powrotu do surowców nie modyfikowanych genetycznie.
Film nawiązuje także do lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem, który troszczy się o kondycję uprawianych gleb i hodowanego bydła, a w efekcie dba o bezpieczeństwo żywnościowe, które jest podstawą naszego zdrowia. Twórcy filmu zwracają uwagę, że w dzisiejszych czasach to korporacje zachodnie decydują o tym, jakie produkty będą na rynku, wypierając tym samym polskie rolnictwo, które chyli się ku upadkowi. Podobnie jak likwidacja bazarów pomaga gospodarce globalnej, ale już na pewno nie gospodarce lokalnej. Szansą na przetrwanie rodzimego rolnictwa – podkreślają twórcy filmu – jest nie tylko ograniczenie importu żywności spoza Unii, ale i konsolidacja produkcji oraz „zmuszenie” zagranicznych agroholdingów do kupowania u polskiego rolnika.
– Zdjęcia rozpocząłem w marcu 2017 roku, a pomysł powstał podczas wizyty u przyszłego bohatera, Pedra Dogora, miesiąc wcześniej. Pedro jest autentyczny, czuje ziemię i w swoje gospodarstwo i w kontakt z naturą wkłada całe serce. Znajomość z nim zainspirowała mnie do stworzenia ,,Ziarna Świadomości”. Początkowo miał on opowiadać o starych odmianach nasion i rolnictwie naturalnym, pokazywać zalety długowieczności plonowania tych roślin i jakość ich owoców. Miesiąc po pierwszym klapsie zaczęły się w sejmie obrady na temat GMO, co tylko wzmocniło moje zainteresowanie tradycyjnym nasiennictwem. Nasionami, które są dużo bardziej wartościowe niż produkty inżynierii genetycznej, ale nie mają własnej reklamy. Temat mnie pochłonął i okazał się tak złożony, że projekt zaczął się znacznie rozrastać. Pojawiałem się więc w kolejnych gospodarstwach, poznałem wielu fascynujących ludzi, a sam film przekształcił się w społeczno-gospodarczą analizę zjawisk, które dotyczą nas wszystkich, nie tylko w skali lokalnej, lecz także globalnej – mówi Rafał Smykowski, reżyser, producent, operator filmowy, propagator naturalnego rolnictwa i tradycyjnego nasiennictwa.
Niezależny pełnometrażowy film dokumentalny „Ziarno Świadomości” o gwarancji naszego przetrwania, czyli gospodarstwach rolnych dbających o gleby, różnorodność biologiczną i więź między wytwórcą a konsumentem – Rafał Smykowski i Filip Konecki tworzyli własnymi siłami w latach 2017-2023.
Film wyświetlamy jest w całej Polsce w ramach projektu Kina Objazdowego „Ziarno Świadomości”. Do tej pory odbyło się ponad 80 spotkań. Każde z nich to nawiązanie silniejszych więzi porozumienia na linii producent-rolnik a konsument, to budowanie wzajemnych relacji w obszarze refleksji nad codziennymi wyborami żywieniowymi i zmianami w świadomości otoczenia właśnie w kwestii zdrowego żywienia. Bo tylko naturalne rolnictwo – jak podkreślają twórcy projektu – ma pozytywny wpływ na zdrowie społeczeństwa i tym samym przeciwdziała powstawaniu chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca czy otyłość.
W planach jest również wprowadzenie filmu do szkół, by poprzez kino integrować lokalne społeczności wokół naturalnej żywności i dostępu do niej.
I na koniec, warto dodać, że ten barwny i niezwykle wzruszający dokument Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego, w czerwcu 2023 roku otrzymał nagrodę miesiąca w kategorii najlepszy film o ochronie środowiska w ramach Cannes World Film Festival. Zaklasyfikowany też został do głównej selekcji festiwali, których finały odbędą się w tym roku, między innymi: BNP Paribas Green Film Festival, i-Fest, Phare Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes i inne.
Gratulujemy twórcom i życzymy kolejnych nagród!
Tekst i zdjęcia: Anna Tomasik