mobile
REKLAMA

Zbliża się popularny festiwal "Wszystkie Mazurki Świata"

Wielkimi krokami zbliża się przyciągający wielu widzów będący świętem tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu festiwal "Wszystkie Mazurki Świata. Tym razem odbędzie się pod hasłem "Po kole".

oprac. NKK
Zbliża się popularny festiwal "Wszystkie Mazurki Świata"

17 kwietnia w Warszawie rozpocznie się festiwal "Wszystkie Mazurki Świata". Wydarzenie wypełnią koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich z Polski i z zagranicy. Do tego warsztaty, zajęcia dla dzieci i barwne Targowisko Instrumentów. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin muzyki i taneczne szaleństwo do rana.

Hasło festiwalu ma nawiązywać do układu par tańczących w kole po dawnej izbie weselnej, do koła życia, zakreślanego przez obrzędy przejścia i ważne momenty, ale i do chorwackiego tańca „kolo” oraz do wędrówki słońca po niebie. „Po kole” odnosi się także do wędrówki Polaków z Galicji, którzy w czasach cesarstwa austro-węgierskiego wyemigrowali za chlebem do Chorwacji i Bośni, a po II wojnie światowej wrócili do Polski, na Dolny Śląsk, przywożąc ze sobą instrumenty i pieśni. O tym wszystkim będzie tegoroczny festiwal.

Tegoroczny program

Dwa główne koncerty festiwalu 2024 to „Chłopi. Wesele Boryny” (18 kwietnia), oraz chorwacki koncert „Za słońcem” (19 kwietnia). Pierwszy z nich będzie widowiskiem inspirowanym dawnym obrzędem weselnym z okolic Łowicza. Koncert wpisuje się też w dyskusję wokół filmu „Chłopi”. Zagrają w nim i zaśpiewają lokalni mistrzowie (Sławomir Czekalski, Jan Szymański i Bogusława Drzewiecka) oraz cała plejada młodych kontynuatorów muzyki z regionu łódzkiego: kapela Kożuch, Napięcie, Róża Grabowska i Joanna Skowrońska.

Z kolei koncert „Za słońcem” wypełni tradycyjna muzyka chorwacka. Zabrzmi na nim wiele pieśni z różnych okresów historycznych i z różnych regionów Chorwacji, m.in. ze Slawonii i z Północnej Dalmacji, wśród nich te wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nie zabraknie też nowszych form wokalnych, wykonywanych przez młodych ludzi z towarzyszeniem orkiestry tamburicowej i gajd.

Ostatni dzień festiwalu, sobotę 20 kwietnia, wypełni barwne Targowisko Instrumentów, z pokazami tworzenia instrumentów, warsztatami, minikoncertami oraz Małymi Mazurkami – wydarzeniami dla dzieci. Na zakończenie festiwalu zaplanowano dziesięciogodzinną Noc Tańca (20 kwietnia). W warszawskiej Fortecy przy ul. Zakroczymskiej zagrają do tańca kapele wiejskie i miejskie z różnych regionów Polski i z zagranicy.

Od środy do piątku, po każdym koncercie będzie można tańczyć do godz. 1:00 w klubie festiwalowym, a od rana do godz. 17:00 wziąć udział w warsztatach. Łącznie na uczestników czeka 54 godziny praktycznej nauki śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda