Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022.
13 listopada 2022 roku w Filharmonii Narodowej odbyła się gala wręczenia nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022. W tym roku wszystkie indywidualne laury powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyk.
Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawana od 2011 w czterech kategoriach: osobowość roku, wydarzenie roku i nagroda honorowa. Natomiast nagrodę w kategorii Odkrycie roku wybrała publiczność.
Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Jadwiga Mackiewicz – legendarna Ciocia Jadzia – pedagożka, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.
Osobowością roku została skrzypaczka Agata Szymczewska – za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).
Za Wydarzenie roku uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe. Nagrodę w tej kategorii odebrał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora Konkursu.
Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego głosowania publiczności. W tym roku melomani zadecydowali o zwycięstwie dyrygentki Anny Sułkowskiej-Migoń, nominowanej za szereg sukcesów i nagród w ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu.
Nagrodzeni otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundował Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Gali wręczenia nagród dodatkowo towarzyszył uroczysty koncert, którego program w całości poświęcony był muzyce romantycznej, z okazji trwającego Roku Polskiego Romantyzmu. Podczas wydarzenia wystąpili: zespół Vołosi, Monika Wałach-Kaczmarzyk i Karolina Deyl, mistrzyni tradycji z Beskidu Śląskiego, oraz jej uczennica. Leszek Możdżer oraz Atom String Quartet zaprezentowali jazzowe adaptacje inspirowane twórczością romantyczną. W drugiej części koncertu wystąpił ukraiński pianista Ivan Shemchuk, laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Łukasza Borowicza. Galę prowadziła Katarzyna Sanocka. Organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Wydarzenie współfinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Marta Ankiejsztern/Narodowy Instytut Muzyki

























![[KONKURS] Wygraj najnowszą książkę Marty Zaborowskiej - premiera 1 lipca](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/073dc21a177e593af05937574a505dc2b5bedbc6.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/d16bfc4bd199cda12e0c1c13efa6cda0711f6450.jpeg)
![[KONKURS] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5e375e6a24da2e066ad74ba93d6511eb1239e293.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] „Smak bezwzrokowego życia” – wygraj pakiet książek Marka Kalbarczyka](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9175df796924cbc775c4c2c80f0f8a83fe3e0a0d.jpeg)















