mobile

Zniszczono zabytkowe tablice w całej Warszawie

Wczoraj Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki poinformował na Facebooku, że zniszczono ponad 100 ze 165 tablic upamiętniających pomordowanych w czasie II wojny światowej Polaków. Aktywiści związani ze stołecznym Klubem Gazety Polskiej poprzyklejali plakietki ze słowem "Niemcy" w miejscu, w którym na tablicach znajdowało się słowo "hitlerowcy". Zrobili to za pomocą tak mocnego kleju, że tablice trzeba teraz będzie poddać zabiegom konserwatorskim.

Informacja prasowa
Zniszczono zabytkowe tablice w całej Warszawie

- Zniszczonych tablic jest grubo ponad setka. Czyli zdecydowana większość ze 165 zachowanych - pinformował Michał Krasucki. - Plakietki z pianki przyklejane były na wyjątkowo mocny klej, który zostawia trwałe ślady na zabytkowym piaskowcu. Niektóre już mieszkańcy sami zdjęli, inne cały czas wiszą. Obawiam się, że w każdym przypadku będzie konieczna gruntowna konserwacja całej tablicy, lub dużej jej części. To koszty niebagatelne - dodaje.

Sprawa została zgłoszona na policję. Chodzi nie tylko o uszkodzenie mienia, ale też na znieważenie miejsc pamięci. Zatrudniony przez miasto ekspert ma przygotować program prac konserwatorskich i ich kosztorys. "Należnością będziemy chcieli obciążyć sprawców" - pisze Stołeczny Konserwator Zabytków.

Przypomniał także, że tablice powstały w 1949 roku. Zaprojektował je Karol Tchorek, przywiązując wagę do spójności kształtu, kroju pisma, a także najbliższego otoczenia tablic. Już kilka lat temu obok tablic zamontowano dodatkowe tabliczki, informujące w językach polskim i angielskim o sprawcach zbrodni i ich przebiegu.

Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda