mobile
REKLAMA

Zodiak "na nowo"

Budynek „Zodiak”, w którym mieścić się będzie Centrum Informacji Gospodarczej, otrzymał pozwolenie na budowę. Pierwszym odwiedzającym, zainteresowanym gospodarką i architekturą metropolii warszawskiej, zaprezentuje się w 2018 roku.

 

TAGI
Zodiak "na nowo"

Centrum Informacji Gospodarczej (CIG) powstanie w zrewitalizowanym budynku, dawnego „Zodiaku”, w samym sercu stolicy przy Pasażu Wiecha. Nowy „Zodiak” będzie dwupoziomowym budynkiem o lekkiej, przeszklonej konstrukcji. Przebudowa obejmie również plac o powierzchni 900 m², położony między ul. Widok 26, ul. Chmielną 33 i 35 oraz ul. Marszałkowską 104A.

Odnowa samego budynku, jak i przylegającego do niego placu, to efekt współpracy miasta st. Warszawy wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP). W odnowionym budynku znajdą się miejsca ekspozycyjne dla obydwu instytucji. Na piętrze miasto urządzi multimedialną przestrzeń ekspozycyjną, przeznaczoną do prezentacji gospodarki metropolii warszawskiej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych będzie koncentrować się na prezentowaniu delegacjom z kraju i zagranicy gospodarczego potencjału Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli Warszawy i 39 otaczających ją gmin. Centrum będzie swoistą platformą networkingową między gminami, przedsiębiorcami i inwestorami z tego obszaru. Z kolei na parterze SARP ma prezentować architektoniczne propozycje dla Warszawy, m.in. z makietą Śródmieścia, która pokaże panoramę stolicy z nowopowstającymi drapaczami chmur. Na dolnym poziomie znajdzie się też kawiarnia.

To nowe miejsce na mapie Warszawy ma być wizytówką dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitarnego stolicy z mocnym zapleczem infrastrukturalnym i usługowym. WOF to bowiem obszar „odporny na kryzys”, o wzrastającej popularności w Europie, zmieniający się w region wysokiej jakości życia.

Centrum powstaje w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego”, którego celem jest zwiększenie międzynarodowych powiązań Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców z terenu 40 gmin w rozpoczęciu lub rozwijaniu działalności eksportowej.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Liderem projektu jest m.st. Warszawa, partnerami następujące gminy: Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.

Autorem przebudowy budynku jest warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem „Zodiak” krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje miasto st. Warszawa.

Źródło UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda