mobile
REKLAMA

Żoliborskie „zielone” projekty z Budżetu Obywatelskiego 2022

Nowe drzewa i łąka kwietna przy ul. Promyka, 255 krzewów tawuły szarej zasadzonych przy ul. Rydygiera oraz 80 róż okrywowych na rogu ul. Kozietulskiego i alei Wojska Polskiego - to już zrealizowane przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zwycięskie „zielone” projekty mieszkańców z Budżetu Obywatelskiego 2022.

Informacja prasowa
TAGI
Żoliborskie „zielone” projekty z Budżetu Obywatelskiego 2022

- Mieszkańcy Żoliborza są niesamowicie twórczy. Wykazują ogromną inicjatywę, w szczególności jeśli chodzi o projekty związane z zielenią, ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. Dostrzegają możliwości stworzenia bioróżnorodnych stref nawet na małych obszarach. Realizowanie wspólnie  z nimi tych pomysłów znacząco przyczynia się poprawy estetyki wybranego miejsca i co ważne - niesie za sobą dodatkowe korzyści dla środowiska – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

 

Łąka kwietna i nowe drzewa

Pod koniec maja zrealizowany został projekt pn. „Drzewa i łąka kwietna” w ramach, którego na terenie zieleńca przy ul. Promyka zasadzone zostały 3 drzewa lipy drobnolistnej oraz założona, w kształcie koła, łąka kwietna o powierzchni 200 m2.

 

Jak podaje autorka, projekt został napisany „głównie z myślą o starszych Paniach, tworzących niezwykłą społeczność w otoczeniu osiedla Kępa Potocka przy ulicy Promyka i Klubu Seniora Promyk oraz wszystkich sąsiadów z tych okolic. Sprzyjać będzie spotkaniom sąsiedzkim, szczególnie osób starszych, a także wzbogaci niezagospodarowany fragment terenu”.

 

Założona łąka kwietna oraz nowe drzewa objęte są umową pielęgnacyjną. Dodatkowo wykonawca został zobowiązany do dosiania nowych roślin na łące i zasilenia właściwymi nawozami w przypadku słabego wzrostu nasion lub złego doboru ich składu gatunkowego. Natomiast drzewa, które się nie przyjmą, będą musiały zostać wymienione przez wykonawcę na nowe.

 

Jeszcze więcej krzewów

Równolegle realizowany był projekt pn. „Krzewy przy ul. Rydygiera”. Na odcinku al. Jana Pawła II - ul. Boguckiego posadzonych zostało 255 krzewów tawuły szarej „Grefsheim” zajmujących łączną powierzchnię 85 m2. Na wspomnianym odcinku, z uwagi na biegnącą infrastrukturę podziemną, nie było możliwe posadzenie drzew, stąd pomysł, aby obsadzić go krzewami.

Autorka projektu zwraca uwagę, że „głównym korzystnym aspektem zasadzenia w tym miejscu krzewów, będzie zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej oraz podniesienie jej walorów estetycznych”. Ponadto, tawuła „sprawdziła się w podobnych lokalizacjach w mieście. Są to krzewy kwitnące, kilkudziesięcioletnie i szybkorosnące - osiągające 1,5-2 m wysokości. Ich posadzenie niesie za sobą duże i długofalowe korzyści w odniesieniu do uwarunkowań środowiskowych i społecznych, zapewniając schronienie i pokarm faunie oraz aspekt wizualny cieszący mieszkańców”.

Róże zamiast betonu

80 płożących białych róż okrywowych zasadzonych zostało u zbiegu ulic Kozietulskiego i alei Wojska Polskiego (projekt pn. „Niskie krzewy ozdobne na rogu ul. Kozietulskiego i alei Wojska Polskiego”). W tym celu konieczne było usunięcie chodnika o powierzchni ok. 5-6 m2, a następnie właściwe przygotowanie terenu pod nasadzenia i nawiezienie warstwy urodzajnej gleby. Po 40 sztuk róż  pojawiło się zarówno po zachodniej stronie ulicy w misach utworzonych po rozpłytowaniu chodnika, jak i po  wschodniej stronie ulicy w miejscu trawnika, pomiędzy drzewami.

W uzasadnieniu projektu, który został pozytywnie odebrany przez mieszkańców, autorka zwróciła uwagę, że „u wlotu ulicy Kozietulskiego powstanie obszar biologicznie czynny, absorbujący zanieczyszczenia, wody opadowe a jednocześnie poprawiający estetykę okolicy”. Podkreśliła także, że „ze względu na sąsiedztwo alei powinny być to krzewy o białych kwiatach, utrzymujące ład kompozycyjny z założeniami alei Wojska Polskiego. Jednocześnie, z uwagi na bliskość skrzyżowania powinny być to niskie krzewy nie ograniczające widoczności i odsunięte co najmniej na 3,5 metra od linii pasów dla pieszych co pozwoli nie kolidować z infrastrukturą podziemną. Sadzone krzewy powinny być z gatunków tolerujących przesuszenie”.

Wszystkie posadzone krzewy także zostały objęte umową pielęgnacyjną. Rośliny, które się nie przyjmą, będą musiały zostać wymienione przez wykonawcę na nowe.

 

W 8. edycji budżetu obywatelskiego, realizowanego w 2022 roku, na 24 wybrane do realizacji projekty na Żoliborzu, aż 13 dotyczyło zieleni, ochrony środowiska oraz działań proekologicznych. Opisy wszystkich zwycięskich i realizowanych w tym roku projektów można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda